Ako je to s vlastným bývaním?

192

Spomedzi 28 štátov Európskej únie patrí Slovensko práve k tým, kde je najnižší podiel ľudí zaťažených hypotékou kvôli kúpe nehnuteľnosti. Zo 70 percent ľudí vlastniacich nehnuteľnosť je 27 percent takých, ktorí sú zaťažení hypotékou. Vyplýva to z aktuálnych štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat.

Približne jedna tretina Európskej populácie býva v podnájme, 20 percent z toho za trhovú cenu a 10 percent ľudí má znížený nájom v byte, kde žije.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Až 90 percent obyvateľstva Slovenskej republiky žije vo vlastnej nehnuteľnosti. Podnájom za trhové ceny využíva 8,5 percenta obyvateľov a 1,5 percenta Slovákov využíva dotované bývanie. Takéto vysoké čísla pri vlastnej nehnuteľnosti súvisia podľa analytičky Slovenskej sporiteľne so situáciou po 1989, kedy sa vo veľkej miere skupovali družstevné byty za výhodné ceny.

V Rumunsku, Bulharsku, Chorvátsku a Srbsku je viac ako 90 percent ľudí, ktorí bývajú vo svojej nehnuteľnosti nezaťaženej hypotekárnym úverom. O niečo nižšie číslo a to 70 percent je na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku a Lotyšsku. Vo Veľkej Británii však dominujú rôzne formy nájmu. Na ostrovoch vlastní nehnuteľnosť každý tretí Brit.

Na Slovensku je síce vysoká miera vlastníctva nehnuteľnosti, no na druhej strane vyše 40 percent Slovákov býva v preplnenej domácnosti. Týmto pojmom sa označujú domácnosti, kde býva viacero generácií súčasne čiže starí rodičia, rodičia a deti alebo rôzny rodinní príslušníci súčasne. Najmenší počet týchto preplnených domácnosti sa nachádza v Belgicku a Cypre, kde ich je okolo 5 percent.

Jedným z problémov majiteľov nehnuteľnosti je dostačujúce vykurovanie bytov a domov. V Bulharsku má tento problém až 39 percent obyvateľstva, v Litve každá tretia domácnosť. Na Slovensku sa toto číslo pohybuje okolo 5 percent domácnosti. Ak sa na to pozrieme globálne, tak si 7 percent Európanov nemohlo dovoliť vykúriť domácnosť na vyhovujúcu teplotu.

5/5 - (1 vote)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *