Ako môžete vytvoriť záznam v registri aj bez pôžičky a úveru?

953

Určite to poznáte, občas sa vám stane, že včas nezaplatíte faktúru od mobilného operátora. Žiadny úver pritom nemáte a nikdy ste nič nesplácali. Aj napriek tomu sa môže stať, že vám v banke budú tvrdiť že nemáte čistý úverový register. Ako je to teda možné?

Veľmi dôležitou informáciou na úvod je, že do úverového registra sa neuvádzajú iba nesplácané pôžičky a úvery! Stačí ak v banke máte povolené prečerpanie, ktoré ste možno nedopatrením niekoľkokrát využili nad limit alebo ste nesplatili svoju kreditnú kartu včas.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Prípadne ak ste si zobrali nový mobil od operátora, ktorý splácate v rámci mesačného paušálu vaše oneskorené platby budú zaregistrované v nebankovom registri. Ak platíte iba za paušál bez telefónu v tomto prípade záznam nebude evidovaný.

Nebankový register – Non Banking Credit Bureau – NBCB
Narozdiel od bankových registrov zaznamenáva leasingové a splátkové spoločnosti, ktoré nie sú bankami.

Jedným z dôvodov prečo mohla byť vaša hypotéka zamietnutá je, že pri posudzovaní žiadosti o hypotekárny úver banky nahliadajú nielen do úverového registra, ale aj nebankového úverového registra. V takomto prípade si vyžiadajte výpis z oboch registrov, kde sa presne informujete prečo došlo k zamietnutiu úveru. Ak jedna banka zamietla vašu žiadosť to ešte neznamená, že vám ďalšiu hypotéku neschvália.

 

4 tipy ako sa vyhnúť zápisu do úverového registra:

  1. Dávajte si pozor na povolené prečerpanie, prekročiť limit v tomto prípade je veľmi jednoduché, preto si vždy sledujte vás aktuálny stav financií.

2. Splácajte kreditnú kartu riadne a v bezúročnom období, takto získate nulový úrok a úver nepreplatíte, ale zároveň viete, že kartu máte vždy splatenú a nemusíte sa obávať.

3. Nikdy nečerpajte úvery a pôžičky ak viete, že môžete mať v budúcnosti problém s ich splácaním, nakoľko v prípade oneskoreného splácania aj menšieho úveru vám vznikne zápis do registra čo bude mať kritický dopad pre budúce úvery, napr. pri žiadosti o hypotéku vám záznam v registri určite nepomôže a to všetko len kvôli malej pôžičke z nerozvážnosti.

4. Používajte trvalý príkaz na splátky úverov a pôžičiek a taktiež aj automatické platby za paušál. Touto cestou sa vyhnete možnosti, že by ste niekedy v budúcnosti zabudli uhradiť splátku alebo faktúru za telefón, za čo by ste si mohli jednoducho vytvoriť záznam v registri.

4.7/5 - (3 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *