Vianoce, sviatky radosti pokoja a… zadlženosti. Blížiace sa Vianoce so sebou neprinášajú iba kupovanie darčekov, ale aj ďalšiu vlnu zadlžovania sa, pretože úspory na darčeky chýbajú. Banky pred sviatkami prichádzajúcu s výhodnými akciami a ľudia sa radi zadlžia, ale až neskôr si uvedomia ako sa čo najrýchlejšie zbaviť zadlženia.
K tomu napomáhajú mimoriadne splátky, lenže bankové domy niesu charitatívne domy a preto je dobre vopred vedieť, ktorá banka akým spôsobom odrádza od zníženia preplácania pôžičiek. Poplatky spojené s mimoriadnou splátkou spotrebného úveru upravuje legislatíva.
„Sú zadarmo, pokiaľ sa v danom roku nezaplatí spolu s riadnymi splátkami viac ako 10 000 eur. V opačnom prípade môže byť poplatok najviac 1 percento a v poslednom roku splácania je jeho výška obmedzená na najviac 0,5 percenta. Výnimku tvoria úvery, ktoré boli načerpané pri predošlej legislatíve – úvery poskytnuté do cca júna roku 2010,“ uvádza Pavel Škriniar z Finančnej Hitparády.
Treba si dať pozor aj administratívu a mimoriadnu splátku by ste nemali splácať v hocijakej výške a v hocijakom čase. Banky máju pevné pravidla a postupy. Pri niektorých bankách treba dokonca prísť osobne na pobočku a podať žiadosť. „Osobné podávanie žiadosti sa z pohľadu klienta dá vnímať ako zbytočné skomplikovanie procesu a teda odrádzanie od znižovania dlhu,“ vysvetľuje P. Škriniar. „Ak chcete znížiť alebo zvýšiť mesačnú splátku, tento úkon banky nazývajú úprava splátkového plánu. Poplatok sa pohybuje od 0 do 149 eur, v priemere je to 40 eur. Niektoré banky takúto úpravu ani neumožňujú,“ dodáva P. Škriniar.
Žiadateľom o úver odporúčame aby si pozorne porovnali podmienky a pravidla pri mimoriadnych splátkach alebo zmene splátkového plánu. Za pozornosť určite stoja aj poplatky spojené s týmto procesom. Taktiež pozor na byrokraciu, zatiaľ čo v jednej banke dokážete všetko vybaviť online , ihneď a bez poplatkov (ZUNO banka) tak v inej musíte zaplatiť poplatok a žiadosť musíte podať osobne aj niekoľko dní vopred.