Dôchodcovia čerpajú pôžičky najmä pre svojich príbuzných

711

Dôchodcovia starší viac než 65 rokov máju v priemere finančne záväzky v sume presahujúcej 1055 EUR. V väčšine prípadoch ide o dlhy, ktoré im vznikli kvôli svojim deťom a vnúčatám. Tieto údaje vyplývajúcu zo štatistiky spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa špecializuje na spravu pohľadávok finančných ústavov. Najviac zadlžených seniorov vo veku nad 65 rokov pochádza z Košického kraja (18%) a najmenej z Bratislavského kraja (5%).

Priemerná dlžná čiastka žien v dôchodkovom veku je 1016 EUR, zatiaľ čo u mužov je to 1115 EUR. Ak by si dôchodca s priemerným slovenským dôchodkom vo výške 415 EUR ponechal iba životne minimum čo predstavuje 198 EUR a zo zvyšku starobného dôchodku splácal pôžičku, splatenie dlžnej čiastky by mu trvalo 5 mesiacov. Väčšina dôchodcov nemá iné príjmy ako je penzia, na Slovensku ich pracuje 120 000 z viac ako milióna ludi poberajúcich starobný dôchodok.

„Starí ľudia chcú byť svojej rodine užitoční a pre svoje deti alebo vnúčatá by urobili čokoľvek. Preto sa často nechajú presvedčiť, aby na seba vzali úvery svojich príbuzných, ktorí si z rôznych dôvodov nemôžu požičať peniaze sami. S takými príbehmi sa naši poradcovia bohužiaľ stretávajú denne,“ hovorí Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK. V prípade, že príbuzný prestanú dlh splácať, dostavajú sa seniori do zlej situácie. Z údajov spoločnosti vyplýva, že až 20% zadlžených osôb, ktoré máju problémy splácať pôžičku si vo svojom mene požičalo peniaze pre niekoho iného.

V súčasnej dobe sociálna poisťovňa eviduje okolo 30 000 exekúcii na vyplácané dôchodky, avšak v mnohých prípadoch je dôchodok tak nízky, že po odčítaní životného minima nieje možne vykonávať zrážky.

4.7/5 - (18 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *