Dva tipy ako si znížiť mesačnú splátku pôžičky/úveru

1261

Odľahčiť rodinný rozpočet z pod ťarchy vysokých úverových splátok nieje jednoduché, ale nie nemožne. Záleží to aj od vašej aktuálnej finančnej situácie a v prípade ak mate odložené peniaze napríklad v podobe finančnej rezervy, ktorú môžete použiť na mimoriadnu splátku ste vo veľkej výhode. Ak nie, cely proces bude síce o niečo zložitejší, ale nie nemožný.

1. Mimoriadna splátka

Prvým spôsobom je mimoriadna splátka. Na prvý pohlaď veľmi jednoduché riešenie, ale zníženie mesačnej splátky pomocou mimoriadnej splátky úveru banky šikovne komplikujú rôznymi administratívnymi prekážkami. V niektorých bankách dokážete vybaviť všetko jednoducho a ihneď cez internet bez poplatku, v iných sa zas pripravte na poplatok a žiadosť o mimoriadnu splátku pôžičky musíte podať osobne na pobočke banky aj 30 dní vopred.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

V dnešnej modernej a internetovej dobe môžeme považovať osobne podávanie žiadosti ako zbytočný a komplikovaný proces a teda aj ako nepriame odrádzanie klientov od znižovania dlhu.

V prípade klientov s pôžičkami poskytnutými po júni 2010 ide však o výhodnejšie riešenie ako úprava splátkového plánu pôžičky. Pokiaľ súčet riadnych splátok za daný rok neprekračuje sumu 10 000 EUR, tak si banka za mimoriadnu splátku dlhu od vás nemôže pýtať žiadny poplatok. Avšak ak je tento súčet vyšší, poplatok môže dosahovať maximálne 1%, pričom v poslednom roku splácania je naviac 0,5%. Ak patríte do kategórie klientov s pôžičkami, ktoré boli poskytnuté do júna 2010, tak musíte počítať s vyššími poplatkami, ktoré dosahujú hranicu až 5%.

Ihneď ako zaplatíte mimoriadnu splátku, sa môžete rozhodnúť či si rovnakú výšku splátky ponecháte aj naďalej, čím uver splatíte skôr, alebo si odľahčíte rozpočet tým, že vám banka výšku mesačnej splátky zníži.

2. Úprava splátkového plánu

Zníženie mesačnej splátky pomocou úpravy splátkového plánu môže vyjsť omnoho drahšie. Je to logické nakoľko zníženie splátok pôžičky znamená predlženie doby splácania úveru a banky si za to účtujú poplatky až do výšky 149 EUR, niektoré dokonca takúto službu neponúkajú.

V prípade ak pôžičku nevládzete splácať a máte na to vážne dôvody (strata zamestnania, úmrtie člena rodiny a pod.), ktoré viete zdokladovať určíte skúste požiadať banku o odklad splátok, v prípade ak nie ste poistení proti neschopnosti splácať úver. Po uplynutí tejto doby vám banka buď navýši mesačné splátky, alebo budete pôžičku pri rovnakej výške splátok splácať dlhšie.

Veľkou nevýhodou v prípade odkladu splátok je aj zápis do vášho úverového registra, ktorý vám môže sťažiť získanie budúcich úverov. Taktiež treba počítať s tým, že si banka si naúčtuje poplatok za prolongáciu splatnosti úveru a pôžičku v podstate preplatíte o väčšiu sumu.

 

Poplatky bánk za mimoriadnu splátku/úpravu splátkového plánu
BankaProduktPoplatok za mimoriadnu splátku*Postup zaplatenia mimoriadnej splátkyZmena splátky/splatnostiPoplatok za úpravu splátkového plánu
Raiffeisen BankPÔŽIČKA0 %podať žiadosť, mimoriadna splátka bude deň po riadnej splátkezníženie mesačnej splátky0 eur
mBankmPôžička Plus0 %online vyplniť žiadosť (nesmie sa vykonať v dni riadnej splátky)zníženie mesačnej splátky20 eur
Slovenská sporiteľňaSpotrebný úver na čokoľvek0 %osobne podať žiadosťna výber39 eur
Poštová bankaDobrá pôžička0 %vypísať žiadosťna výberSkrátenie 40 eur
Prima BankaPÔŽIČKAod 0 % do 1 %podať žiadosť 30 dní pred vykonaním splátkyzníženie mesačnej splátky40 eur
ČSOB BankaSpotrebný úverod 0 % do 1 %podať žiadosť a určiť dátum mimoriadnej splátkyzníženie mesačnej splátky40 eur
SberbankmojaPÔŽIČKAod 0,5 % do 1 %osobne podať žiadoszníženie mesačnej splátky55 eur
VÚB BankaFlexipôžička na čokoľvekod 0 % do 3 %Podať žiadosť, systém vygeneruje dátum splátkyna výber40 eur
UniCredit BankPRESTO ÚVERod 0 % do 4 %osobne vyplatiťzníženie mesačnej splátkynie je možné
Tatra BankaBEZÚČELOVÝ ÚVER CLASSICod 0 % do 4 %podať žiadosť, do 20 dní vykonať splátkuna výberpredĺženie – 0 eur
OTP Bankaotp EXPRES úverod 0 % do 5 % (min. 166 €)osobne podať žiadosť 15 dní vopredna výber149 eur
*poplatky vyššie ako 1 % sa vzťahujú na úvery načerpané do júna 2010, **banka prijíma nových klientov do 21. októbra 2016

 

4.9/5 - (25 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *