Kontokorentný úver, výhody a nevýhody

1222

Kontokorent alebo povolené prečerpanie na účte. Aj takto sa nazýva kontokorentný úver, ktorý ponúkajú banky zamerané na retailovú klientelu u nás. Ako ho využívať?

Pojem kontokorentný úver možno mnoho klientov ani nepozná. Viacero z nich sa možno občas začuduje nad tým, ako je možné, že môžu ísť na svojom účte aj „do mínusu“, prípadne, aký je rozdiel medzi aktuálnym zostatkom a disponibilným zostatkom v ich internetovom bankovníctve. Kontokorent je tak, ako väčšina iných úverov, dobrý sluha, ale zlý pán.

Definícia kontokorentného úveru

Wikipédia z hľadiska času definuje kontokorentný úver ako krátkodobý úver, ktorý je kombináciou vkladového a úverového účtu. To znamená, že klient má otvorený komerčný účet a k nemu má schválený úverový rámec. Ide o sumu, ktorá predstavuje výšku úveru, ktorý je možné čerpať.

V prípade, že je na účte kladný zostatok, čiže sú tam vlastné finančné prostriedky klienta, jedná sa o tzv. vista klad, čiže bežný účet. V momente, ako náhle je zostatok záporný, ide už úverový účet, z ktorého sú čerpané prostriedky z kontokorentného úveru.

Pre jednoduchšie vysvetlenie sa dá jednoducho povedať, že kontokorent je niečo ako železná rezerva, ktorú môžete využiť v prípade nedostatku vlastných peňazí. Táto rezerva sa využíva pritom až v momente, keď už nemáte vlastné finančné prostriedky, nie skôr. Nemôžete si teda ľubovoľne povedať, že idete čerpať kontokorent, ak máte na účte aj vlastné peniaze.

Pre fyzické osoby, aj pre podnikateľov

Kontokorentný úver sa dá získať tak pre súkromné, ako aj pre firmy. V týchto dvoch prípadoch sa môžu mierne odlišovať jednotlivé podmienky alebo limity, avšak princíp je z hľadiska čerpania veľmi podobný.

Kontokorent je možné zriadiť tak k bežnému účtu, ako aj k podnikateľskému účtu, čo môžu využiť nielen veľké firmy, ale napríklad aj živnostníci. V tomto prípade však treba vždy myslieť na účtovanie čerpania financií z povoleného prečerpania k účtu a v prípade podnikateľského účtu nepoužívať kontokorent na súkromné výdaje.

ZAUJÍMAVOSŤ:

Podnikatelia si niekedy zamieňajú kontokorentný úver s revolvingovým úverom, ktorý je možné čerpať tiež v rámci úverového limitu. Revolvingové úvery sú ale také pôžičky, ktoré sa dajú čerpať nezávisle na stave financií a zostatku na podnikateľskom účte.

Výhody kontokorentu

Aké sú výhody úverovania cez kontokorentný úver? V prvom rade treba povedať, že sa nejedná o žiaden „zázračný“ finančný nástroj. Na druhú stranu, oproti klasickým úverom s pravidelnými splátkami má niekoľko zaujímavých benefitov:

 • ak nečerpáte peniaze z kontokorentu, neplatíte žiaden úrok
 • po schválení úverového limitu máte prakticky na neobmedzene dlhú dobu garantovanú možnosť kedykoľvek si požičať
 • nemusíte vôbec dokladovať na čo a kedy peniaze použijete
 • splácanie je len na vás a môžete vrátiť peniaze jednorazovo aj do pár dní, alebo pokojne splácať úver vo forme nepravidelných a nie rovnako vysokých splátok

Nevýhody povoleného prečerpania

Má povolené prečerpanie aj nejaké nevýhody alebo mínusy? Áno, ale nejde o žiadne závažné nedostatky. Treba si hlavne uvedomiť fakt, že kontokorentný úver je len na menšie a naozaj neplánované údaje:

 • peniaze z kontokorentu čerpáte až vtedy, ak sa vám minú vaše vlastné peniaze, inak to nejde
 • v niektorých bankách sú s povoleným prečerpaním spojené poplatky, napríklad za zriadenie alebo zrušenie
 • úročenie je oveľa vyššie, ako v prípade bežných spotrebných úverov, niekedy aj 2 násobne
 • úverový limit je obmedzený obvykle do 2 až 3 násobku priemerného príjmu klienta

Porovnanie možností

Jednotlivé podmienky, limity a parametre kontokorentného úveru sa líšia v každej banke, ktorá ho ponúka. Ak si chcete nájsť naozaj najlepší kontokorent, nemali by ste sa uspokojiť len s ponukou tej banky, v ktorej máte aktuálne účet. Nasledujúci prehľad vám viac priblíži aktuálnu ponuku kontokorentných úverov v niektorých bankách.

Povolené prečerpanie SLSP

Slovenská sporiteľňa ponúka všetkým, ktorí u nej majú bežný účet, možnosť zriadiť si k nemu kontokorentný úver. Minimálna výška kontokorentu je 300 €, horná hranica je 5.000 €, ale závisí to aj od bonity klienta.

Tu sú konkrétne podmienky:

 • žiadne vstupné poplatky
 • pre klientov vo veku od 18 do 75 rokov
 • splatnosť úrokov mesačne k poslednému dňu v mesiaci
 • úroková sadzba 19,90 %a.

mRezerva z mBank

Povolené prečerpanie k bežnému účtu ponúka aj mBank. Otvorenie aj vedenie tohto úveru je zadarmo, pričom úverový limit môže byť vo výškeod 200 € až do 12.000 €. Peniaze máte k dispozícii už nasledujúci deň po schválení kontokorentu.

mRezerva má tieto podmienky:

 • žiadne poplatky za zriadenie, vedenie či rezerváciu prostriedkov
 • splácanie automatiky z platieb došlých na účet
 • vybavenie len s občianskym preukazom
 • úrok už od 12,9 %a.

Povolené prečerpanie v Poštovej banke

Kontokorentný úver Poštovej banky sa nazýva aj Rýchla rezerva na účte. Ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako získať finančné prostriedky pre prípad potreby a to vo výške od 200 € až do 2.000 €.

Kontokorent má nasledujúce podmienky:

 • možnosť zriadenia pre bežný účet, účet pre mladých aj pre účet pre seniorov
 • bezúčelové použitie financií hotovostne aj bezhotovostne
 • základný úrok 20,90 %a.
 • zvýhodnený úrok pri splnení podmienok len 16,90 %a.

Naozaj potrebujete kontokorent?

Ak by vám kontokorent z nejakých príčin nevyhovoval, napríklad z hľadiska úverového limitu alebo úroku, vyskúšajte bankové spotrebné úvery. Môžete získať naozaj zaujímavé podmienky a požičať si peniaze na čokoľvek jednoducho cez internet. Problémom nie je požiadať napríklad aj o úver na niekoľko stoviek €, ktorý sa hodí tiež ako šikovná rezerva.

4.9/5 - (10 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *