Mladomanželské pôžičky sú späť!

118

Rok 2019 so sebou priniesol viacero zmien – pozitívnych i negatívnych. Týka sa to mladých začínajúcich párov, ktoré sa chystajú osamostatniť a zabezpečiť si vlastné bývanie. Na jednej strane sa sprísnili podmienky pre získanie hypoték, no na strane druhej sa zaviedla novinka, ktorá má mladým manželským párom výrazne pomôcť. Touto novinkou sú znovu obnovené mladomanželské pôžičky. S návrhom, ktorý bol schválený, prišla koaličná strana Most-Híd.

Inšpiráciou pre tento návrh boli mladomanželské pôžičky z čias socializmu, ktoré zanikli s nežnou revolúciou. Mladomanželia mohli dostať 30 000 korún československých a zažiadať o ne mohli do veku 30 rokov. Nakúpili si za ne byty, zrekonštruovali domy či zariadili svoju domácnosť. Úrok bol jednopercentný na dobu splatnosti asi desať rokov. Pri narodení dieťaťa sa jej výška znížila.

Ako budú vyzerať mladomanželské pôžičky dnes?

O pôžičku môžu od júla tohto roku požiadať novomanželia, ktorí uzavreli manželstvo najneskôr rok pred podaním žiadosti o pôžičku. Veková hranica žiadateľov je 35 rokov. Jedná sa o pôžičku vo výške 15 000 eur na dobu splatnosti 15 rokov s atraktívnym úrokom iba 1 percento. Tento návrh myslí aj na podporu pôrodnosti, a preto prikladá ďalší bonus. Pri narodení dieťaťa sa z istiny úveru odpustí 2000 eur, najviac však pri troch deťoch, za všetky deti to bude maximálna čiastka 6000 eur. Mladomanželské pôžičky sú určené na kúpu nového bytu/domu, ale aj na kúpu starého bytu/domu či jeho rekonštrukciu.

Pôžičky bude poskytovať Štátny fond rozvoja bývania a dostanú ich všetci žiadatelia, ktorí spĺňajú dané podmienky. Tento návrh je už parlamentom schválený a o pôžičky si môžete žiadať už od 1 júla 2019.

Čím sú mladomanželské pôžičky výnimočné?

Ako sme už spomínali, podmienky na schválenie hypotéky sa čím ďalej, tým viac sprísňujú. Zatiaľ čo pred pár rokmi bolo možné dostať hypotéku na 100% sumy za nehnuteľnosť, dnes to je maximálne do 70-80% ceny nehnuteľnosti (LTV). To znamená, že zvyšných 20% musíte doložiť z vlastného vrecka alebo si požičať. Úroková sadzba hypotekárnych úverov sa pohybuje  okolo 1,5%, ten pokryje 70-80% z ceny vašej budúcej nehnuteľnosti, ktorú však musíte založiť.  Zvyšnú čiastku musíte dofinancovať vlastnými zdrojmi alebo si musíte vziať spotrebný úver, ktorý si nevyžaduje založenie nehnuteľnosti, avšak je omnoho drahší. Úroková sadzba tohto úveru sa pohybuje približne na úrovni 8,5% a doba splatnosti je maximálne na 8 rokov. Očakáva sa, že tieto úrokové sadzby sa budú čoskoro ešte zvyšovať. Ako ďalšia možnosť prichádza do úvahy stavebné sporenie, ktorého atraktivita sa každým rokom znižuje.

Naproti tomu je mladomanželská pôžička omnoho atraktívnejšia, pretože úroková sadzba je fixovaná na 1% a doba splatnosti je až 15 rokov. Výška úveru je 15 000 eur. Avšak tu platí, že čím dlhšia doba splatnosti, tým viac preplatíte na úrokoch. Ďalšia veľká výhoda je aj v tom, že oproti iným pôžičkám, ktoré poskytuje Štátny fond rozvoja bývania, mladomanželská pôžička nie je závislá od energetického certifikátu nehnuteľnosti. Môžete si za ňu kúpiť aj starší dom či byt. Zaujímavý je aj fakt odpustenia 2000 eur z istiny pri narodení dieťaťa.

Aj napriek atraktívnosti mladomanželskej pôžičky si tento krok dôkladne premyslite

Síce má neodolateľné podmienky, aj napriek tomu je to iba pôžička. Peniaze vám nikto nedaruje, musíte ich splatiť aj s úrokmi. Ak ich teda nemáte z čoho splatiť, radšej sa do žiadnej pôžičky nepúšťajte, pretože  si naženiete zbytočné problémy.

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *