Most-Híd navrhuje dvojnásobný daňový bonus na dieťa a dotované pôžičky

820

Poslanci strany Most-Híd prišli s návrhom novely zákona o dani z príjmov, vďaka ktorej si aspoň sčasti prilepšia rodičia s malými deťmi. Novela sa posunula do druhého čítania a platiť bude od apríla 2019. V praxi bude znamenať dvojnásobný daňový bonus na deti do šesť rokov.

Čo je to daňový bonus?

Je to úľava na dani pre pracujúceho rodiča, ktorý vyživuje deti v spoločnej domácnosti. Zamestnanec si ho uplatňuje u svojho zamestnávateľa. Zamestnancovi sa tým zvýši mzda o fixnú sumu. Jednou z podmienok je, aby bol jeho ročný zárobok šesťnásobkom minimálnej mzdy, čiže 3120€ za rok.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Dvojnásobný daňový bonus

V živote síce platí, že čím väčšie deti, tým väčšie starosti a finančné náklady, no Most-híd túto skutočnosť zohľadňovať nebude. Ukrojilo by to veľkú časť zo štátneho rozpočtu, čo si naša krajina dovoliť nemôže, ak chce v roku 2020 konečne dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Už táto finančná pomoc mladým rodinám ukrojí 40 miliónov na daniach z príjmu. Preto je potrebné vekové obmedzenie šiestich rokov, ktoré je zamerané na pomoc najmä mladým rodinám. Práve toto obdobie  je spojené so zvýšenými finančnými nákladmi na dieťa, ktoré predstavuje nástup dieťaťa do škôlky a školy a nákup učebných pomôcok. Poslanci tak chcú zvýšiť finančnú istotu mladých rodín a podporiť tak pôrodnosť na Slovensku.

Poďme si túto skutočnosť predstaviť v číslach.

Daňový bonus od 1. januára 2019 bude predstavovať sumu 22,17€ mesačne, ročne to predstavuje sumu 266,04€ na jedno dieťa. Nadobudnutím platnosti návrhu novely zákona o dani z príjmov by ste si na daňovom bonuse mohli získať  44,34€ mesačne na jedno dieťa do veku šiestich rokov. Na uplatnenie daňového bonusu musí však byť splnená podmienka vyživovania dieťaťa v domácnosti  (vyživované dieťa musí žiť s daňovníkom v jednej domácnosti) a výšky minimálneho ročného zárobku (šesťnásobok minimálnej mzdy).

Deti staršie ako 6 rokov budú mať daňový bonus nezmenený, závislý od životného minima.

Poslanci Most-Híd navrhujú aj iné zmeny, ktorými plánuje opäť podporiť najmä mladé rodiny. Chce im ponúknuť výhodnejšie pôžičky pre mladých. Ďalším návrhom sú aj školské autobusy zadarmo. Tieto zmeny sú stále predmetom rokovaní.

4.9/5 - (24 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *