Na čo sa zamerať pri hľadaní pôžičky?

743

Chceli by ste si kúpiť auto, zmodernizovať bývanie, zaplatiť nejaké nečakané výdavky alebo si proste chcete urobiť radosť dovolenkou. Nie každý úver je ideálny na všetko.

Pri hľadaní úveru je potrebné sa zamerať na viacero vecí a to nielen finančného, ale aj nefinančného charakteru. Veľmi veľa ľudí pozerá len na výšku mesačnej splátky alebo na úrokovú sadzbu, no zabúda aj na iné dôležité veci – napríklad na flexibilitu splátok, poistenie úveru či možnosti predčasného splatenia. Tu je zoznam 7 vecí, na ktoré sa určite zamerajte:

1. Vaše finančné možnosti

Nepodceňujte svoje finančné možnosti a to ani v prípade, že si chcete požičať len menšiu sumu. Aj malé úvery sa môžu skončiť vysokými dlhmi a v prípade vymáhania alebo exekúcie sa dlžoba ešte zväčší. Pri väčších úveroch to môže potom ísť až do astronomickej výšky a ak to neodhadnete správne, možno dokonca skončíte aj s osobným bankrotom.

Prv, než si požičiate, určite si na základe svoji príjmov a výdajov v domácnosti vlastný úverový strop. Určite si, koľko si môžete požičať v absolútnej hodnote, ale aj to, akú vysokú splátku váš rodinný rozpočet znesie. Vaše možnosti splácania by mali byť prvá vec, na ktorú sa zameriate ešte prv, ako začnete vôbec úver hľadať.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

2. Typ úveru

Druhá vec, ktorej určite venujte pozornosť, je výber správneho typu pôžičky. Ak potrebujete napríklad krátkodobo požičať na zaplátanie finančnej diery v rozpočte kvôli nečakaným výdavkom, nemusíte hneď siahať po veľkom spotrebnom úvere. V takomto prípade sa hodí pokojne aj menšia krátkodobá pôžička.

Ak však potrebujete napríklad peniaze na kúpu auta, väčšiu rekonštrukciu domácnosti alebo podobný finančne náročný účel, snažte sa vybrať si úver s dostatočnými možnosťami. To sa týka tak finančného limitu, ako aj doby splatnosti. Takéto úvery majú spravidla banky vo forme spotrebných úverov, prípadne niektoré väčšie nebankové spoločnosti.

3. Serióznosť poskytovateľa

Dôležitá vec, ak nie aj najdôležitejšia, je výber poskytovateľa pôžičky. Ak totiž narazíte na nespoľahlivého, neovereného a neseriózneho veriteľa, môžete prísť o veľmi veľa peňazí. Nehovoríme pritom len o drahšej pôžičke kvôli úroku, ale napríklad aj o rôznych poplatkoch, pokutách a sankciách v prípade omeškania.

Najväčšiu istotu seriózneho jednania máte v banke. Bankové domy musia mať bankovú licenciu a pôsobia na trhu pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Taktiež licencované nebankové spoločnosti sú regulované NBS. Vyhnite sa úverom od neznámych nebankoviek, sprostredkovateľov a podozrivých súkromných investorov.

4. Finančné parametre pôžičky

Pri hľadaní pôžičky sa treba zamerať pri konkrétnom výbere na tri základné veci. Prvou je výška úroku, kde platí, že čím je úrok nižší, tým spravidla preplatíte pôžičku menej. Druhou sú poplatky – vyberte si taký úver, ktorý umožňuje vybavenie bez poplatku alebo len s minimálnou sumou a aj predčasné splatenie bez poplatku.

Treťou dôležitou vecou je výška splátky. Tá je dôležitá nie pre výhodnosť či nevýhodnosť úveru, ale pre váš rodinný rozpočet. Práve na základe zhodnotenia svojich finančných možností si potom vyberte taký úver, ktorého mesačná splátka pri zvolenej sume a dobe splatnosti bude zodpovedať vašim finančným možnostiam.

NIELEN ÚROK, ALE AJ RPMN:
O výhodnosti či nevýhodnosti každého úveru hovorí nielen výška úrokovej sadzby, ale aj ročná percentuálna miera nákladov. Táto hodnota je označovaná skratkou RPMN. Na rozdiel od úroku obsahuje všetky náklady spojené s úverom.

5. Nefinančné podmienky

Medzi nefinančné podmienky pôžičky patrí jej splatnosť a podmienky ohľadom mimoriadnych splátok, predčasného splatenia a flexibility samotného splácania. Ak potrebujete viac peňazí, hľadajte najmä pôžičky s dlhšou dobou splácania a nechoďte nikdy na najvyššiu splatnosť – nechajte si radšej rezervu.

Tá sa môže zísť neskôr, keď budete potrebovať napríklad znížiť výšku splátky a predĺžiť splatnosť. Na možnosti mimoriadnych splátok alebo predčasnej splátky bez poplatkov trvajte v prípade každého úveru. Zistite si tiež, či je možný napríklad odklad splátok, trebárs na pol roka, alebo presunutie individuálnej splátky na koniec splatnosti.

6. Poistenie schopnosti splácania úveru

Veľmi veľa ľudí zabúda na poistenie úveru a podceňujú ho. Kým pri mini pôžičkách napríklad do 1.000 € väčšinou nemusí mať zmysel, pri väčšom úvere už by ste rozhodne mali zvážiť jeho dojednanie. Všetko samozrejme závisí od toho, aký typ príjmu máte, aké sú vaše vyhliadky do budúcnosti a či vám hrozí strata príjmu.

Každý spotrebný alebo spotrebiteľský úver by však mal mať dojednané aspoň základné poistenie schopnosti splácania pôžičky. Bežný balík takéhoto poistenia obsahuje poistné krytie pre smrť, invaliditu a práceneschopnosť. Rozšírené balíky pokrývajú aj stratu zamestnania a tiež hospitalizáciu.

7. Spôsob vybavenia

Veľmi podstatným kritériom pri hľadaní tej správnej pôžičky by mal byť aj spôsob vybavenia. Pokiaľ potrebujete peniaze okamžite, je najlepšie ak siahnete po pôžičkách s vybavením ihneď – napríklad po mini pôžičkách cez internet od overených nebankoviek, ktoré môžete mať vybavené pokojne aj do 15 minút.

Ak chcete naopak získať čo najlepšie podmienky, zamerajte sa na spotrebné bankové úvery a spotrebiteľské nebankové pôžičky. V tomto prípade si vyberte také úvery, ktoré môžete vybaviť aj jednoducho online – avšak vždy s dôrazom na serióznosť poskytovateľa. Vyhnite sa pôžičkám bez registra a úverom, ktoré získate aj bez príjmu alebo kontroly bonity.

Na záver to najdôležitejšie: porovnanie!

Hľadanie by malo byť vždy spojené s porovnávaním všetkých dostupných možností. Ak potrebujete len malú finančnú injekciu, skúste krátkodobé pôžičky. Pokiaľ si chcete požičať viac peňazí, ale je pre vás dôležité rýchle a jednoduché vybavenie, skúste nebankové pôžičky. V prípade väčšej sumy sa zamerajte na bankové úvery, ktoré majú najlepšie úroky na trhu.

4.6/5 - (8 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *