Nebankovky hľadajú spôsoby ako sa dostať späť do hry

1052

V posledných dňoch sme zažili koniec ďalšej nebankovky – Pohotovosť, o ktorej sme vás informovali v tomto článku. Štát sa už viac ako dva roky aktívne usiluje ísť po krku nebankovým spoločnostiam a výsledkom je aj koniec niektorým najväčších hráčov ako boli Provident, Ferratum či už spomínaná Pohotovosť.

Prvým krokom bolo, keď Ficová vláda zaviedla úrokové stropy pre nebankovky vo výške dvojnásobku úrokov v bankách. Ďalším deštrukčným krokom bolo, keď Národná banka Slovenska radikálne sprísnila licenčné podmienky a na trhu ostal len zlomok firiem. Zvyšné nebankovky podnikajú na vlastnú päsť na hrane zákona, často krát aj nelegálne.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

„Množia sa nám prípady, keď nebankové spoločnosti napriek tomu, že nemajú licenciu od Národnej banky Slovenska, žiadajú zamestnávateľov o vykonávanie zrážok zo mzdy,“ informuje Štefan Dutko, predseda združenia Brániť sa oplatí, ktorý zastupuje ľudí v sporoch s úverovými spoločnosťami. „Tiež máme informácie o poskytovaní úverov bez licencie, a preto pripravujem dve podania na Národnú banku Slovenska a Generálnu prokuratúru,“ dodal Dutko.

Jednou z takýchto firiem, ktoré operujú na hranici zákona je napríklad nebanková spoločnosť SMSCREDITS, ktorá sa zameriava na poskytovanie rýchlych SMS pôžičiek od 20 do 350 EUR. Spoločnosť však uvádza, že dňa 28. mája 2015 požiadala o udelenie licencie čím si, podľa vlastných slov, splnila svoje zákonne náležitosti na poskytovanie pôžičiek na Slovensku.

„Národná banka Slovenska dohliada len subjekty finančného trhu, ktorým vydala licenciu. V prípade, že dostaneme podnet voči spoločnosti bez licencie preverujeme ho nami dostupnými prostriedkami, a tiež postupujeme túto informáciu orgánom činným v trestnom konaní,“ reagovala hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Solčányiová.

V súčasnej dobe môže na Slovensku legálne požičiavať peniaze 31 spoločností, ktoré získali licenciu od NBS. Pred zavedením systémových zmien na Slovensku pôsobilo vyše 300 nebankoviek.

Okrem licencii od NBS, štát zaviedol regulačný nástroj v podobe úrokového stropu, ktorý je definovaný ako dvojnásobok priemerných úrokov pôžičiek, ktoré poskytujú banky. Nebankovky na Slovensku teda môžu zarábať na pôžičkách maximálne dvakrát toľko ako banky.

4.8/5 - (5 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *