Neodkladajte problém so splácaním dlhov

5554

Ak máte problémy so splácaním dlhov na čas, určite tento problém neignorujte. Môže Vás vyjsť draho. Poskytovatelia pôžičiek nič neodpúšťajú. Na začiatku vybavovania úveru ste mali určite splátky dobre vykalkulované, tak aby ste ich stíhali splácať v riadnom čase. V živote však častokrát natrafíme na mimoriadne udalosti, ktoré si neplánovane vypýtajú peniaze s ktorými sme v rozpočte nerátali. Do nepríjemnej situácie nás môžu dostať maródky, strata zamestnania, ale aj vyššie výdavky na servis auta. Na Slovensku to nie je nič výnimočné, keďže problém so splácaním má až 36% ľudí.

Najčastejším prehreškom dlžníkov je meškanie so splátkou v horizonte niekoľkých dní. Výnimku však netvoria omeškania aj o niekoľko mesiacov. Prieskumy hovoria, že muži najčastejšie meškajú pri splácaní úverov a bankových pôžičiek. Ženy majú problémy aj so včasným zaplatením faktúr za mobilné telefóny  a so splácaním pôžičiek od priateľov či rodiny.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

 • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
 • bez nutnosti ručiteľa
 • bezpečné a diskrétne vybavenie

Finančná gramotnosť Slovákov

Ľudia sa môžu dostať do dlhov aj kvôli zlej finančnej gramotnosti. Neschopnosť splácania dlhu načas môže mať za následok aj fakt, že ľudia dopredu nekalkulujú s mimoriadnymi výdavkami. Následne po ich zaplatení im jednoducho neostanú financie na splatenie splátky pôžičky. Ak sa Vám stane podobný prípad určite na nič nečakajte. Čím skôr kontaktujte poskytovateľa Vašej pôžičky, aby ste spoločne mohli vyriešiť Váš problém. Prieskum spoločnosti KRUK ukázal, že 57% Slovákov hodnotí svoju finančnú gramotnosť ako základnú. Iba 4% uviedli, že sa nevyznajú v ponuke bánk. Na svoje znalosti sa v bežných a sporiacich účtoch plne spolieha až 39% opýtaných.

Každý štvrtý respondent ankety odpovedal, že v prípade problému s platením by najprv využil svoje úspory, každý piaty Slovák by sa snažil o kontakt s veriteľom a chcel by upraviť splátkový kalendár. Devätnásť percent by zašlo po pomoc k svojej rodine alebo priateľom. No ľudia vo vyššom veku (45 – 65 rokov) by si už od svojej rodiny nepožičiavali a to aj z dôvodu, že v tejto vekovej kategórii významne narastá vnímanie dôležitosti úspor.

Ako riešiť problém so splácaním

Riešení je hneď niekoľko. Ako prvý krok Vám odporúčame kontakt s poskytovateľom Vašej pôžičky. Skúste s ním dohodnúť úpravu splátkového kalendára. Ak sa k Vášmu problému postavíte pasívne a budete len vyčkávať čo sa bude diať, môžete si poriadne zavariť. Vaším čakaním budú len dlhy a úroky stúpať. Veriteľa môže prejsť trpezlivosť a môže začať svoju pohľadávku voči Vám vymáhať súdnou cestou čo môže skončiť až exekútorom.

Dôkladnou analýzou Vašich výdajov môžete nájsť služby (nevyužívaná káblovka, príliš vysoký mobilný paušál, atď.), ktoré nevyužívate a tak ušetriť peniaze. V zložitejších prípadoch by stálo za to prehodnotiť predaj nejakého majetku a splatiť časť dlhu. Môže Vám to výrazne znížiť náklady za omeškania.

V neposlednom rade Vám môže výrazne pomôcť refinancovanie Vašich pôžičiek a tak ušetriť na splácaní úrokov. Spôsobom refinancovania resp. konsolidácii pôžičiek sme sa venovali v týchto článkoch:

 1. Home Credit konsolidácia pôžičiek s nižšou splátkou
 2. Cetelem pôžička na splatenie úverov
 3. VÚB banka pôžička na refinancovanie
 4. Poštová banka Lepšia splátka (pôžička na splatenie dlhov)
4.9/5 - (15 votes)

32 KOMENTÁRE

 1. Ja som dlhy nikdy nemala, potom som sa nechala prehovoriť a zobrala požičku partnerovi, on ju po rozchode prestal platit a mne po pár mesiacoch prišiel dopis od spoločnosti kruk, ktorá pohladavky vymáha (naštastie mimosúdne). Dohodla som teda splátky a dodnes platím za svoju hlúposť.

 2. ľudia neplatia a potom nadávajú, že ich spoločnosť ktorá pohľadávku vymáha stále otravuje :/ presne ako sa píše v článku, treba problémy riešiť keď už nastanú a aspoň po častiach splácať

 3. mali sme podobnu situacu. V Providente sme mali uver, na splátky sme nemali, odkupila to Postova banka a s nimi sme sa dohodli.Splátku sme si prisposobili svojim prijmom a konečne možme kludne spat

 4. ak si niekde vezmete uver a neplatite ho, musite počitat, že to len tak nenechaju a ak sa vám ohladom toho ozvu z tejto spoločnosti, budte radi, dá sa s nimi dohodnut, su ustretový a ak na platbu nemáte, radšej im dajte vediet.

 5. tiež nám byvaly veriteľ nechcel upraviť splátky a až s poštovou sme sa dohodli a som velmi rada.Dlžná suma nenarasta a som za to velmi rada.

 6. bola som na materskej,manžel prišiel o prácu a zrovna vtedy nám z ich strany prišiel list ohľadom dlhu.Ked som im všetko vysvetlila pochopili to a sami mi navrhli výšku splátky tak,aby to pre nás bolo unosne.Za tento pristup im som velmi vďačná.

 7. nedostala som ho sice tento tyžden, ale tak v polovicu aprila a najskor som nevedela o čo ide, pretože som sa s touto spoločnostou nikdy nestretla. Až kde mi potom druhý deň volali som pochopila o čo ide. Máte s nimi skusenosti čo sa toho týka? Pošlu na mňa exekutora?

 8. je pravda, že podpisom splatkoveho kalendara sa dlh už nenavyšuje? Pretože niekto piše že ano, niekto piše že nie a ja som z toho zmatena

 9. čim dalej tym viac ľudi sa dostava do finančných problemov a niektorí možu byt radi, že im v tomto Kruk pomože, že im umožní uhradit dlh v splátkach

 10. je pravda, že podpisom splatkoveho kalendara sa dlh už nenavyšuje? Pretože niekto piše že ano, niekto piše že nie a ja som z toho zmatena

 11. nechcu vracat čo sa im požičialo tak je jasné, že nadávat budu. Lenže práve by mali byt rádi, že práve Kruk to s nimi chce riešit a dohodnut sa.

 12. ak sa splacanie odklada, konči to v exekucii a potom sa všetci divia, ako je to možné,prečo to skončilo takto. Bohužial si za to možu sami

 13. ano, nič sa nenavyšuje, pravidelným splácaním sa znižuje. To všetko budete mat napisane aj v splatkovo kalendari, ktorý od nich obdržite. Takže ak nie je na uhradu celého dlhu, tak vam splatkový kalendár určite pomože

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *