Nepríjemné dôsledky nerozvážnej pôžičky

965

Nevýhodná pôžička vie riadne zatočiť s rodinným rozpočtom. Čo sa vám môže stať, ak vám prerastú dlhy cez hlavu? Je možné tomu predísť? A existuje nejaké riešenie?

Na prvý pohľad vyzerá takmer každý úver výhodne. Žiadateľ niekedy v eufórií, čo za peniaze obstará alebo kúpi, zabudne na opatrnosť a rozvážnosť a dostane sa do problému. Ten môže prísť s prvou splátkou, ale pokojne aj neskôr. Žiadna situácia nie je neriešiteľná, no dôsledky zlého výberu úveru môžu byť veľmi nepríjemné a to nielen z finančného hľadiska.

Prevencia by mala byť základ

Dá sa vôbec zabrániť tomu, aby si žiadateľ zobral nevýhodnú pôžičku, ktorá ho môže dostať do problémov? Áno, dá, ale je potrebné všetko riešiť s chladnou hlavou a kalkulačkou v ruke. Najdôležitejšou zásadou by malo byť, aby si každý uvedomil už hneď na úvod svoje finančné možnosti.

Tu je niekoľko zásad, ktoré pomôžu v rámci prevencie voči zlým úverom:

 • zvážte si podľa rodinného rozpočtu, koľko si môžete požičať a koľko môžete mesačne splácať
 • kalkulujte aj s určitou rezervou medzi výškou príjmov a výškou výdavkov
 • pozorne porovnávajte pôžičky podľa výšky úrokovej sadzby
 • vždy si prepočítajte, koľko za pôžičku zaplatíte a aké vysoké je preplatenie
 • prečítajte si dopodrobna úverovú zmluvu
 • zamerajte sa aj na poplatky a podmienky pri omeškaní so splácaním, aby sa nestalo, že pokuty prekročia výšku pôvodnej dlžoby skôr, ako sa nazdáte

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

 • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
 • bez nutnosti ručiteľa
 • bezpečné a diskrétne vybavenie

Čo sa stane, ak nebudete úver riešiť?

Viacero ľudí si myslí, že je možné nechať problém takpovediac „vyhniť“. To je však veľká chyba. Ignorovanie upozornení, nepreberanie pošty s upomienkami alebo nedvíhanie telefonátov od veriteľa problém len zhorší.

Ak vznikne omeškanie, najčastejšie je celý postup zo strany veriteľa nasledovný:

 1. Do pár dní po vzniku omeškania so splátkou pôžičky sa pokúša veriteľ kontaktovať dlžníka, najčastejšie telefonicky alebo mailom
 2. Ak to nezaberá, pošle sa prvá písomná upomienka, ktorá ešte nemusí, ale aj môže, byť spoplatnená
 3. Pokiaľ nepríde k náprave, posiela sa obvykle do 15. dňa od vzniku problému druhá upomienka s jasnou výzvou zaplatiť omeškanie do určitého dňa
 4. Väčšinou do 20. až 30. dňa dochádza k zápisu dlžníka do úverového registra
 5. Pokiaľ je pôžička nezabezpečená, môže veriteľ kontaktovať kontaktnú osobu uvedenú v žiadosti o úver, aby pôsobila na dlžníka
 6. Ak je pôžička zabezpečená, kontaktuje sa ručiteľ s výzvou na úhradu nedoplatku
 7. Pokiaľ dlžník nekomunikuje vôbec s veriteľom, nastáva tzv. zosplatnenie dlhu, čiže príde dlžníkovi výzva zo strany veriteľa na úhradu celého zostatku dlhu
 8. Obvykle po mesiaci od tejto výzvy, pokiaľ je neúspešná, postúpi veriteľ celý dlh na vymáhanie inkasnej spoločnosti, prípadne priamo exekútorovi
 9. Nastáva exekúcia, pričom najprv sa siahne na mzdu, následne na finančné úspory na účte a ak je dlh stále nesplatený, môže exekútor siahnuť aj na hnuteľný či nehnuteľný majetok

JE OSOBNÝ BANKROT RIEŠENÍM?
V určitých prípadoch môže byť riešením situácie aj bankrot. Tu však treba myslieť na to, že počas neho prichádza ku konkurzu majetku a preto je stále lepšie sa bankrotu vyhnúť, ak sa dá. Viac o celom procese sme písali v tomto článku.

Refinancujte skôr, než vám dlhy prerastú cez hlavu

Ak máte problém s vysokou pôžičkou alebo dokonca s viacerými pôžičkami, môže byť riešením ich konsolidácia a refinancovanie. Ide o proces, kedy sa staré dlhy predčasne vyplatia z novej pôžičky, ktorá má výhodnejšie podmienky – teda lepší úrok, prípadne aj nižšiu mesačnú splátku, čo odbremení rodinný rozpočet.

Refinancovanie je však možné len vtedy, ak ešte nie ste v omeškaní so splácaním svojich finančných záväzkov. Keďže refinančné pôžičky poskytujú najmä banky a väčšie nebankové spoločnosti, ich povinnosťou je overiť si schopnosť dlžníka splácať úvery. Ak sa dostanete do omeškania so starým dlhom, ocitnete sa v registroch a to je problém pre získanie refinančnej pôžičky.

Tu sú aktuálne podmienky pre niektoré zaujímavé refinančné úvery, ktoré môžu skrotiť nevýhodnú pôžičku z minulosti:

Poštová banka a jej Lepšia splátka

Konsolidačná pôžička od Poštovej banky sa dá získať na splatenie nevýhodných pôžičiek a úverov z minulosti bez ohľadu na to, o aký typ úveru ide. Tento úver získate bez ručiteľa alebo bez iného zabezpečenia a ide vlastne o bankový spotrebný úver.

Tu sú jeho parametre:

 • výška pôžičky je od 300 do 30.000 €
 • splatnosť môže byť na 12 až 96 mesiacov
 • neplatíte žiadne poplatky za vybavenie
 • podľa výšky úveru je možné získať ešte dodatočnú zľavu na úrok až do 4 %a.

Pôžička na splatenie úverov Cetelem

Refinančný a konsolidačný úver od finančnej spoločnosti Cetelem môže byť tiež riešením starého dlhu, ktorý začína prerastať dlžníkovi cez hlavu. V tomto prípade ide o pôžičku s možnosťou získania financií aj navyše, ktoré je možné použiť na čokoľvek.

Od Cetelemu si môžete požičať za nasledujúcich podmienok:

 • úver sa dá vybaviť od 2.000 do 50.000 €
 • splatnosť je možná od 6 do 96 mesiacov
 • vďaka lepším podmienkam je možné získať až o 30 % nižšiu splátku
 • netreba žiadneho ručiteľa alebo ručenie majetkom

Home Credit a konsolidácia pôžičiek

Známa nebanková spoločnosť Home Credit má vo svojej ponuke okrem bezúčelových úverov aj konsolidačný úver na splatenie starých pôžičiek a dlhov. Tento úver získate bez vstupných poplatkov a počas splácania je možné splátku znížiť aj zvýšiť, prípadne odložiť.

Tu sú podmienky tejto pôžičky:

 • minimálna výška úveru je 1.000 €, maximálna 20.000 €
 • splatnosť je možná od 2 do 8 rokov, podľa výšky refinančného úveru
 • splatiť môžete prakticky neobmedzený počet úverov
 • všetko vybavíte z domu a administratívu za vás vybaví nebankovka

Dobrá rada na záver – vyberajte si len overené pôžičky

Predísť nevýhodnej pôžičke je možné výberom pôžičiek od serióznych a overených poskytovateľov. Najnižšie riziko komplikácií je pri bankových úveroch, ale aj pri niektorých známych a overených nebankových pôžičkách. Vždy by malo platiť, že výber pôžičky nebudete riešiť pod časovým alebo finančným tlakom a všetko si vopred prepočítate.

Vyplňte žiadosť o refinancovanie vašich dlhov:

4.9/5 - (15 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *