Nespokojní klienti zarábajú bankám ešte viac

832

Nespokojní Slováci zarábajú bankám milióny eur. Klienti, ktorí sú nespokojní s príliš drahou hypotékou máju od začiatku roka čoraz jednoduchšiu možnosť získať lacný úver. Tisícky Slovákov preto vo svojich bankách žiadajú o zníženie úrokovej sadzby alebo rovno odchádzajúcu do lacnejšej banky. Finančne domy veľmi pohotovo zareagovali na tuto situáciu s nenápadnými poplatkami. Banky si v súčasnej dobe berú poplatky od ľudí za zmenu zmluvných podmienok, predčasne splatenie úveru, spracovanie žiadosti o uver či poskytnutie úveru. V praxi to môže znamenať, že to čo Slováci ušetria na nižších úrokoch preplatia na bankových poplatkoch.

Banky rátajú s tým, že klienti odchádzajúci k lacnejšej konkurencii musia svojej predošlej banke zaplatiť poplatok vo výške 1 % z objemu nesplatenej hypotéky, čo je napríklad pri 100 tisícovej hypotéke jednorazový poplatok 1000 EUR. Zároveň klienti by mali brať na vedomie, že svoje poplatky si môže vybrať aj nová banka s nižším úrokom. V takýchto prípadoch si niektoré banky účtujú za spracovanie žiadosti o uver poplatok vo výške 0,8% z poskytnutého úveru. Pri hypotéke vo výške 100 tisíc EUR tak jednorazový poplatok predstavuje 800 EUR. Väčšina bank poskytuje spracovanie žiadosti o uver bezplatne ale inkasuje poplatky za poskytnutie úveru. V niektorých bankách minimálna výška tohto poplatku začína na sume 150 EUR a vrchná hranica až na sume tisíc eur.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

„Finančné domy dnes vo veľkom zarábajú na poplatkoch súvisiacich so snahou ľudí o zníženie úrokov na hypotékach,“ povedal Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný Kompas. Obozretní klienti sa väčšine bankových poplatkov môžu vyhnúť. „V deň ukončenia fixácie úrokovej sadzby si banky nemôžu za prenos hypotéky účtovať žiadne poplatky súvisiace s predčasným vyplatením hypotéky. Vstupným poplatkom súvisiacim s poskytnutím úveru sa zas dá vyhnúť v prípade využitia akcie niektorej súkromnej banky,“ dodal Ovčarik. Banky teda zarábajú na ľuďoch, ktorí sa snažia mať čo najnižšie úroky na hypotékach.

Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku

5/5 - (2 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *