Nové euro bankovky

258

Zhruba o mesiac sa dostanú do obehu nové papierové euro bankovky v nominálnej hodnote 100 a 200 eur. Po vydaní týchto dvoch bankoviek bude séria nových bankoviek hotová. Ochranné prvky sa dajú jednoducho prekontrolovať a to pohľadom pri ich naklonení a hmatom.

V čom sa líšia

V ich vrchnej časti nájdete prúžok striebornej farby, v ktorom sa nachádzajú drobné znaky €, umiestnené okolo čísla hodnoty bankovky. Lepšie ich zbadáte pod priamym svetlom. Smaragdové číslo je výraznejšie. Zmenila sa aj ich veľkosť.  Stovky a dvestovky budú mať rovnakú výšku ako 50 eurová bankovka. Od 50 eurovky budú však širšie – čím vyššia hodnota bankovky tým väčšia šírka. Nové rozmery budú výhodnejšie pre strojové počítanie, ale aj pre ukladanie bankoviek do peňaženky. Jednotným výškovým rozmerom by sme im mali zvýšiť životnosť, keďže by sa malo znížiť ich opotrebenie.

Nové bankovky sa v obehu samozrejme nevymenia naraz, obmieňať za staré sa budú postupne a to od 28.mája. Ak budete chcieť vymeniť staré bankovy za nové nemusíte sa obávať. Môžete tak urobiť bez časového obmedzenia a bez straty na hodnote bankoviek.

 

Detailné video s predstavením nových bankoviek:

Ďakujeme za hlas

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *