Od januára sa ľudia s nízkym príjmom dostanú k pôžičkám náročnejšie

936

Vláda na svojom prvom rokovaní po prázdninách schválila návrh zákona, ktorý obmedzuje dostupnosť pôžičiek najmä pre chudobnejších ľudí s nízkym príjmom. To v praxi znamená, že záujemcovia o pôžičky, ktorí ich potrebujú najviac, sa k spotrebným úverom dostanú oveľa ťažšie, resp. podmienky na čerpanie budú prísnejšie. Úverové inštitúcie po novom budú musieť oveľa prísnejšie skúmať bonitu a majetkove pomery svojich žiadateľov o pôžičku, ale rovnako aj ich schopnosť splácať svoje dlhy.

Spotrebne úvery momentálne na Slovensku prežívajú veľký boom a nízke úrokové sadzby v bankách lákajú čim ďalej tým viac ľudí na to aby si požičali za lacno. Tento trend ma pozitívny dopad na ekonomiku a podporuje obchod, avšak na druhej strane odborníci varujú aj pred negatívnymi dosahmi, pretože s rastúcim trendom úverov, ich čoraz viac čerpajú aj ľudia, ktorí neskôr máju problémy so splácaním. „Je preto nevyhnutné, aby bol rast poskytovaných úverov postavený na zdravých a udržateľných základoch,“ uvádza sa v predkladacej správe k zákonu. Znamená to, že banky, ale aj nebankové spoločnosti budú musieť zvýšiť kritéria preverovania svojich klientov a ich schopnosť splácať svoje dlhy.

Do nedávna takéto prísne kritéria platili iba pri úveroch na bývanie, ktoré pokryli všetky náklady na kúpu nehnuteľnosti, avšak v týchto prípadoch sa sumy pohybovali v desiatkach až stovkách tisíc EUR. Po novom však budú musieť žiadatelia o pôžičku dokladovať svoj prijem aj pri nízkych  spotrebných úveroch. „Návrh zákona o spotrebiteľských úveroch obsahuje predovšetkým špecifikáciu obozretných zásad pre poskytovanie spotrebiteľských úverov,“ píše sa ďalej v predkladacej správe. Zmeny by mali nadobudnúť platnosť od januára budúceho roku.

4.6/5 - (14 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *