Od októbra je získanie hypotéky pre mladých dostupnejšie

914

Od októbra tohto roka sa zvýšila maximálna hranica príjmov pre mladých, ktorí žiadajú o zvýhodnenú hypotéku. Hranica sa zvýšila o viac ako 44 eur. Limit tohto maximálneho zárobku sa určuje štyrikrát do roka a predstavuje 1,3 násobok priemernej mzdy. Zvýšením priemernej hrubej mzdy na Slovensku z 867 na 901€ sa následne navýšila aj horná hranica zárobkov pre získanie dotácie. Dotáciu na prvých päť rokov hypotéky vo výške 3% (2% dotuje štát a 1% dotuje banka) dostanete za podmienky, že sa váš priemerný príjem v hrubom za minulý rok nepohyboval vo výške nad 1171,30€. Ak o hypotéku žiadate vo dvojici táto hodnota sa násobí dvomi teda hranica príjmov je 2342,60€. Žiadatelia nemusia byť v manželskom vzťahu.

Príjem nie je jediná podmienka pre vybavenie hypotéky

Hypotéku pre mladých môžete získať ak je Váš vek od 18 do 35 rokov pričom je smerodajný deň podania žiadosti. Trojpercentnú dotáciu môžete získať najviac na sumu 50 000€ a zároveň na sumu, ktorá tvorí 70% z ceny nehnuteľnosti. Ak požiadate o hypotéku na vyššiu sumu bude sa suma nad túto sumu úročiť štandardne bez dotácie. Niektoré banky (napr. Prima Banka) však jednopercentnú dotáciu ponechávajú aj pri hypotékach nad 50 000€.

Fixácia úrokov sa rôzni od konkrétnej banky. Prima Banka poskytuje hypotéku pre mladých len s 5 ročnou fixáciou. Úroky sa pohybujú na historických minimách preto sa vo všeobecnosti odporúča nastaviť dlhšiu dobu fixácie.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Dĺžka vybavenia žiadosti o hypotéku sa napr. v Prima Banke pohybuje do 48 hodín s čerpaním pred zápisom do katastra. ČSOB Vám ponúkne vybavenie do jedného dňa a kataster vybaví za Vás s výhodou mimoriadnych splátok. Výhodu bezplatných mimoriadnych splátok ponúka aj VÚB. Slovenská sporiteľna Vám zaplatí znalecký posudok spolu s vkladom záložného práva do katastra. Tatrabanka Vám ponúkne úver od 0,05% pri trojročnej fixácii bez poplatku za úver.

Hypotékou pre mladých nemôžete vyplatiť iné úvery, môžete ju refinancovať. Nie je možné, aby ste mali štátny príspevok na dvoch hypotékach súčasne.

Zamietnutie hypotéky?

Banka Vám môže hypotéku zamietnuť z viacerých dôvodov. Dôvod môže byť aj príliš nízky príjem alebo zlé záznamy v registri úverov. Žiadosť Vám môžu zamietnuť aj v prípade, že Sociálna poisťovňa nepotvrdí výšku predkladaného príjmu.

Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku

4.8/5 - (6 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *