Ovplyvňuje vek výšku splátky úveru?

139

Vek výšku splátky samozrejme ovplyvňuje. Netreba to však brať tragicky. Skôr narodení žiadatelia o pôžičku či hypotéku môžu dostať výhodnejšiu ponuku ako mladší ľudia. Banky majú stanovenú hranicu veku do kedy musí byť úver splatený. Z toho logicky vyplýva, že čím viac rokov máte tým menej času Vám ostáva na splatenie úveru. Na jednej strane sa výška mesačnej splátky rastie no na druhej strane menej preplatíte na úrokoch. NBS neprijala žiadne opatrenie, ktoré by hovorilo práve o maximálnom veku žiadateľov o hypotéku. Preto sa podmienky v každej banke rôznia.

Do kedy musí byť splatená hypotéka

Hypotéka musí byť splatená väčšinou do veku 65 až 70 rokov. Záleží to od konkrétnej banky a jej pravidiel. Neznamená to, že žiadateľ o hypotéku vo vyššom veku neuspeje. Podstatná je aj výška úveru a mesačná splátka. Starší klienti môžu mať vzhľadom na svoj vek viac praxe vo svojom odbore a teda aj vyšší plat v porovnaní s mladšími klientmi. Zároveň môžu mať starší klienti nižšie výdavky (splatené úvery, samostatné deti).

Vyššie splátky alebo nižšia hypotéka

Čím starší ste tým menej času na splatenie úveru Vám ostáva. Riešením je vyššia splátka hypotéky, ale na ňu musíte mať dostatočný príjem Ak ho nemáte ostáva už len pracovať s výškou hypotéky a jej znižovaním. Vo všeobecnosti nie je vhodné zbytočne naťahovať dĺžku splatnosti hypotéky (maximálne môže byť na úrovni 30 rokov). Na druhej strane by mala byť splátka hypotéky zvolená vo výške, ktorá nadmerne nezaťaží Vašu domácnosť.

Chcete sa poradiť s odborníkmi v oblasti hypoték? Neváhajte a vyskúšajte našu hypokalkulačku, ktorá je NEZÁVÄZNÁ a ZDARMA.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokPôžička na svadbu
Nasledujúci článokCena bytov v roku 2019

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *