Polovica Slovákov sa obracia na priateľskú pôžičku od rodiny či známych

884

Agentúra STEM/MARK priniesla veľmi zaujímavý výskum, ktorého výsledky ukazujú, že takmer polovica Slovákov ma tzv. „priateľskú pôžičku“ od rodiny či priateľov. Hoci si ľudia zvyknú peniaze požičiavať od bánk, alebo nebankových spoločnosti, tak 4 z 10 Slovákov sa vo finančnej tiesni obracia práve na svojich príbuzných alebo známych. Jedna sa o čiastky od 200 do 500 EUR. Pre spoločnosť Home Credit to zistil prieskum agentúry STEM/MARK. “V prípade bánk a finančných inštitúcií ide predovšetkým o vyššie sumy. Podľa výsledkov prieskumu si tu Slováci najčastejšie brali úver od 2 do 5 tisíc eur,” uviedol analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub.

Vo väčšine prípadov sú poskytovateľom priateľskej pôžičky práve rodičia. Analýza ďalej odhaľuje, že 6 z 10 Slovákov máju skúsenosť s pôžičkou od rodičov, ďalšia tretina sa zadlžila u súrodencov a štvrtina opýtaných u priateľov. Respondenti v prieskume uvádzajú, že hlavnou výhodou takejto pôžičky je nulový alebo len symbolický úrok, taktiež je to možnosť zmeny podmienok splácania a pocit dôvery voči poskytovateľovi, ktorý je zároveň rodina, alebo blízky známi. Ale každá minca ma dve strany, ani v tomto prípade to nieje inak a veľkým negatívom je možnosť zhoršenie vzťahov, čo uvádza štvrtina opýtaných. Tieto situácie môžu naštrbiť dôveru blízkych ludi a ich osobné vzťahy v prípade nesplatenia si svojich záväzkov.

Dobre medziľudské vzťahy sú koniec koncov dôvodom prečo sa vo finančnej tiesni obraciame práve na blízkych, určite nieje na mieste prísť za bratom so zmluvou o pôžičke, čo naznačujú aj výsledky z prieskumu, kde len 9 zo 100 respondentov si pôžičku ošetri aj zmluvne. Ďalej len 3 zo 100 Slovákov, vyžaduje za požičanie finančných prostriedkov blízkej osobe nejakú čiastku navyše alebo úrok. Až dve tretiny vrátia rovnakú sumu bez úrokov a ďalšia tretina k nej na revanš pridá nejakú drobnosť alebo protislužbu. Zaujímavý je aj fakt, že až 13% opytovaných uviedlo, že sa im v skutočnosti vrátilo menej peňazí ako kedysi dotyčnému požičali.

5/5 - (1 vote)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *