Porovnanie pôžičiek pre študentov – ktorá sa oplatí najviac?

1530

Študentské úvery boli v minulosti veľmi obľúbeným finančným produktom, ktorý bol v ponuke viacerých bánk. Dnes je ponuka obmedzenejšia, ale stále sa úver dá získať.

Študenti stredných alebo vysokých sú pre banku finančne nie príliš atraktívna klientela z finančného hľadiska. V mladých však banky vidia perspektívu a tak im prispôsobujú viaceré produkty, napríklad účty alebo úvery. Okrem bánk je možné získať pôžičky pre študentov najmä vysokých škôl aj cez Fond na podporu vzdelávania, čo je štátna finančná inštitúcia.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

 • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
 • bez nutnosti ručiteľa
 • bezpečné a diskrétne vybavenie

Účty áno, úvery už príliš nie

V minulosti poskytovali spotrebné úvery pre študentov napríklad Slovenská sporiteľňa, ČSOB, VÚB, UniCredit Bank, Sberbank alebo OTP banka. Z tohto širokého zoznamu bohužiaľ zostala dnes už len SLSP. Banky tieto úvery v minulosti poskytovali len tým študentom, ktorí mali ručiteľa schopného dokladovať príjem a zaručiť sa za splatenie úveru.

Postupom času sa však stali tieto úvery žiadané menej a menej a preto väčšina bánk pristúpila k obmedzeniu ponuky. Najčastejšie úlohu financovania študentských výdavkov prebral na to určený Fond na podporu vzdelávania.

Okrem úverov však boli a aj sú veľmi populárne študentské účty. Tie sú stále súčasťou ponuky viacerých bánk a ide o bežný účet s výhodnejšími podmienkami. Študentský účet si vybavíte nielen v SLSP, ale aj v Tatra banke a Prima banke, väčšinou bez poplatkov.

KONTOKORENT PRE ŠTUDENTOV:
K študentským účtom v minulosti poskytovali banky aj povolené prečerpanie, čiže kontokorentný úver. Išlo o pôžičky menšieho charakteru na krátkodobé preklenutie nedostatku finančných prostriedkov. Aj tento spôsob je dnes už minulosťou.

Nebankové pôžičky pre študentov

Pre žiadateľov bez trvalého príjmu vo forme zamestnania poskytovali v minulosti úvery aj nebankovky. Viaceré z nich mali aj pôžičky pre študentov vysokej školy, ale aj v tomto prípade musel mať takýto študent spolužiadateľa alebo ručiteľa, ktorý mal príjem a zaručil sa za splatenie pôžičky.

Ešte nedávno bolo možné získať pre študentov malé krátkodobé pôžičky vo forme SMS úverov alebo pôžičiek cez internet. Pôžičky typu SMS Credits, Ferratum a podobne tak mohli byť riešením, keďže väčšina spoločností poskytujúcich takéto mini pôžičky nevyžadovala dokladovanie príjmu.

Aktuálne je však ponuka aj týchto úverov nižšia ako v minulosti a z toho dôvodu sú teda aj možnosti získať študentskú pôžičku od nebankovej spoločnosti menšie. Aktuálne poskytuje takéto malé pôžičky už len Pôžičkomat.

Pôžička z Fondu na podporu vzdelávania

Poskytnutie zvýhodnenej pôžičky má na starosti Fond na podporu vzdelávania. Ide o bývalý Študentský pôžičkový fond, ktorý poskytoval úvery pre študentov tak na I., ako aj na II. stupni vysokoškolského štúdia. Fond na podporu vzdelávania poskytuje financie aj študentom na III. stupni, teda doktorandom a zároveň aj učiteľom a pedagógom.

Výška pôžičky je odstupňovaná podľa toho, na ktorom stupni študent študuje:

 • študent I. stupňa – od 500 € do 2.300 €
 • študent II. stupňa – od 500 € do 2.300 €
 • študent III. stupňa – od 500 € do 4.500 €

Na vybavenie pôžičky je potrebné mať ručiteľa, ktorý má preukázateľný zdroj príjmu. Žiadosť o pôžičku treba podať od 15. septembra do 31. októbra začiatku akademického roka, pričom prvé pôžičky môže vyplatiť fond na začiatku ďalšieho roka. Samozrejme, to len v ideálnom prípade, nakoľko bežne to trvá aj o niečo dlhšie.

Pôžička sa začína splácať až po skončení štúdia a lehota splatnosti je od 5 rokov do 10 rokov. Počas štúdia do ukončenia prvého vysokoškolského štúdia II. stupňa sa pôžička neúročí a to isté platí aj o období materskej alebo rodičovskej dovolenky v prípade, že sa kvôli nej štúdium prerušilo.

Úroková sadzba je výhodnejšia ako pri komerčných úveroch. Závisí od priemernej ročnej úrokovej sadzby výnosov slovenského štátneho dlhopisu so splatnosťou desať rokov za predchádzajúci kalendárny rok. Spravidla je úrok okolo 1 až 2 %, čo je 3 až 5 násobne výhodnejšie, ako v prípade bežného spotrebného úveru – ide teda o najlacnejšiu študentskú pôžičku.

Sociálne štipendium

V rámci študentských financií treba spomenúť ešte jednu možnosť, hoci nejde priamo o klasickú pôžičku. Tá možnosť sa volá sociálne štipendium a nárok na ňu majú študenti študujúci prvýkrát na vysokej škole v dennej forme v bakalárskom alebo inžinierskom stupni štúdia.

Toto štipendium sa priznáva v nasledovnej výške:

 1. Ak študent študuje v mieste bydliska – 230 € mesačne
 2. Ak študent študuje 30 a viac kilometrov od miesta bydliska – 275 € mesačne

Štipendium môže dostať len ten študent, u ktorého spoločne posudzované osoby v jeho okruhu budú mať nižší príjem, ako je predpísaná hranica. Žiadosť o sociálne štipendium treba podať po zápise na štúdium a to na tej vysokej škole, kde študent študuje. Tá potom do 30 až 60 dní rozhodne o jeho priznaní alebo nepriznaní podľa splnenia všetkých podmienok.

Aké sú komerčné možnosti pre študentov

V ponuke pôžičiek a úverov si prídu na svoje len študenti vysokoškolského štúdia. Pôžičky špeciálne len pre študentov strednej školy aktuálne nemá v ponuke žiadna banka alebo nebankovka. Tu je prehľad a porovnanie možností s aktuálnymi podmienkami na získanie úveru pre študentov:

Študentský úver od SLSP

Spotrebný úver na čokoľvek pre vysokoškolákov poskytuje ako bezúčelovú študentskú pôžičku naša najväčšia banka, Slovenská sporiteľňa. Tento úver je bez poplatkov a s rovnako výhodnou úrokovou sadzbou pre všetkých študentov.

Tu sú najdôležitejšie čísla, ktoré by ste mali o úvere vedieť:

 • minimálna výška pôžičky je 1.000 €, maximálna 8.500 €
 • splatnosť úveru môže byť od 1 do 8 rokov
 • za vybavenie úveru, mimoriadne splátky aj za predčasné splatenie sú 0 € poplatky
 • úroková sadzba je pre všetkých žiadateľov rovnaká a to 8,50 % ročne

Tento úver získate bez dokladovania účelu a peniaze budú poskytnuté okamžite po podpise úverovej zmluvy. Pôžička je určená pre študentov denného štúdia vysokej školy, ktorí majú vek od 18 do 26 rokov a majú spoludlžníka alebo ručiteľa s dostatočným pravidelným príjmom, ktorý je potrebné aj doložiť.

Malá pôžička cez Pôžičkomat

Ak potrebujete menšiu sumu, je tu pre vás mini pôžička krátkodobého charakteru, ktorú získate cez Pôžičkomat. Táto pôžička je určená len na menšie účely a mali by ste ju využiť len pri krátkodobom nedostatku peňazí.

V prípade Pôžičomatu ide o:

 • malú pôžičku od 50 do 500 €, pre dlhodobých klientov s možnosťou úveru do 900 €
 • splatnosť na 5 až 31 dní
 • úver bez ručenia alebo ručiteľa
 • jednoduchú pôžičku s vybavením čisto cez internet

Na rozdiel od spotrebných úverov nepotrebujete žiadne zabezpečenie úveru. Peniaze môžete použiť na čokoľvek, nakoľko aj táto pôžička je bezúčelová. Dostupná je pre všetkých, takže aj pre študentov a to bez ohľadu na formu štúdia alebo ich vek. Podmienkou je mať príjem, aby ste mohli úver splatiť, ale nepotrebujete ho dokladovať.

ZOBERTE SI LEN TOĽKO, KOĽKO VIETE SPLATIŤ!
Či už sa rozhodnete pre jednu alebo pre druhú pôžičku, určite si neberte na svoje plecia viac, ako viete uniesť. Ak by ste mali problém so splácaním úveru, ocitnete sa v registroch dlžníkov a to by sa mohlo skončiť aj exekúciou!

Snažte sa získať prácu

Aj počas denného štúdia na vysokej škole je možné získať prácu. Nemusí pritom ísť len o klasický trvalý pracovný pomer na plný úväzok alebo druhý extrém – dohodu o študentskej brigáde. Dobrou voľbou je aj čiastočný úväzok alebo živnosť. Ak by ste už mali takúto prácu, nie je problém získať bežné bankové úvery alebo nebankové pôžičky.

4.7/5 - (22 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *