Pôžička na vyplatenie exekúcie

1974

Exekúcia nie je príjemná a preto sa väčšina ľudí snaží ju čo najskôr ukončiť. V snahe predísť predaju majetku preto skúšajú nájsť pôžičku na splatenie exekúcie a dlhov.

Exekúcia je proces, pri ktorom nastáva nútené vymáhanie finančných záväzkov z minulosti. Banky aj nebankovky pristupujú k exekučnému vymáhaniu dlhov až ako ku krajnému riešeniu a aj pre nich to znamená nepríjemnosti – hoci samozrejme určite nie v takej miere, ako pre dlžníka. Dá sa niečo robiť v situácii, keď vám hrozí exekúcia alebo ak už prebieha?

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

 • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
 • bez nutnosti ručiteľa
 • bezpečné a diskrétne vybavenie

Pôžičky na vyplatenie dlhov a exekúcií v minulosti

V minulosti bola pôžička na exekúcie alebo splatenie dlhov pomerne populárna a to využívali rôzne známejšie, ale aj menej známe finančné spoločnosti či súkromné osoby. Najčastejšie sa dal získať napríklad úver so založením nehnuteľnosti, ktorý mohol byť použitý na oddlženie, pričom takúto pôžičku ponúkal napríklad Úver4you.

Ľuďom s problémami so splácaním dlhov požičiavali v minulosti aj ďalšie nebankovky, napríklad Provident alebo Pohotovosť, hoci v tomto prípade nešlo technicky o úvery na splatenie exekúcie, ale skôr o konsolidačné a refinančné pôžičky.

Z BANKY URČITE NIE:
Ak sa však už dlžník ocitol v exekučnom konaní, banka mu nepožičala. To isté platilo už aj pre prípady, ak ste sa ocitli v registroch. Dnes je situácia v tomto rovnaká a z banky, ale aj z licencovanej nebankovky, si už na splatenie exekúcie úver nevybavíte.

Aké sú možnosti dnes?

Pôžička pri exekúcii na jej vyplatenie sa dá za istých okolností získať aj dnes. Ide však o úver, ktorý nie je dostupný bežne v žiadnej banke alebo nebankovej spoločnosti a väčšinou je aj pomerne ťažké sa k nemu dostať. V princípe existujú tri možnosti, ktoré dnes má človek s hroziacou alebo prebiehajúcou exekúciou.

Úver cez oddlžovaciu spoločnosť

Keďže banky a ani nebankové spoločnosti bežného typu neposkytujú úvery na exekúciu, jedinou možnosťou ostáva obrátiť sa na oddlžovacie spoločnosti. Na Slovensku ich funguje len zopár, napríklad Prvá oddlžovacia s.r.o., ktorá ponúka úver na vyplatenie exekúcie.

Pre tento úver platí, že:

 • podmienkou poskytnutia je ručenie nehnuteľnosťou
 • nie je nutné dokladovať príjem
 • úver sa poskytuje až na dobu 11 rokov

Táto spoločnosť ponúka teda pôžičku, ktorú môže získať každý, kto má možnosť založiť nehnuteľnosť. Exekúcii sa teda s takouto pôžičkou vyhnete, avšak na druhú stranu, musíte ručiť nehnuteľnosťou a v prípade platobnej neschopnosti vám hrozí, že o ňu prídete.

Pôžička od súkromnej osoby

Druhou možnosťou je skúsiť získať pôžičku od súkromného investora. Investori poskytujúci aj súkromné úvery inzerujú najčastejšie v riadkovej inzercii na internete, prípadne v niektorých regionálnych novinách. Aj v tomto prípade ale treba očakávať, že budete musieť s najväčšou pravdepodobnosťou založiť nehnuteľnosť.

Pri pôžičkách od neznámych súkromných investorov sa držte týchto zásad:

 • neplaťte žiadne poplatky vopred
 • nekomunikujte s tzv. zahraničným investorom
 • veľmi dobre si prečítajte zmluvu o pôžičke
 • dajte si pozor nielen na výšku úroku, ale aj na celkové preplatenie úveru
 • uistite sa, že pri neschopnosti splácať úver existuje možnosť, ako sa vyhnúť zhabaniu nehnuteľnosti už aj na základe drobného omeškania

Pôžička od blízkej osoby alebo cez ňu

Poslednou možnosťou je osloviť rodinu alebo niekoho blízkeho so žiadosťou o pôžičku. Ak vám nemôže požičať priamo tento človek, môže si namiesto vás zobrať úver v banke. Táto možnosť je najvýhodnejšia, ale nie každý ju môže využiť.

Zvážte aj osobný bankrot

Pôžička na exekúciu nie je jedinou možnosťou. Pre dlžníkov je možný aj inštitút zvaný osobný bankrot, ktorého cieľom je súdne oddlženie. Od roku 2017 platia nové a lepšie podmienky, vďaka čomu je proces osobného bankrotu dostupnejší a jednoduchší – a to aj pre ľudí, ktorí predtým nemohli napríklad kvôli majetku alebo financiám bankrot využiť.

V podstate za 500 €, čo sú náklady spojené so súdnym konkurzom a oddlžením, je možné sa zbaviť dlhov po splnení určitých podmienok. Platí však, že majetok dlžníka bude použitý na uspokojenie pohľadávok, avšak dlžník už začne nový život „s čistým štítom“ a bez ďalších dlhov do budúcnosti.

Exekútor nie je strašiak, skúste sa dohodnúť

Riešením môže byť aj dohoda s exekútorom na splátkovom kalendári. Určite sa pred exekútorom neskrývajte a nezatajujte, naopak, snažte sa aktívne komunikovať a využívajte všetky práva, ktorá v súvislosti s exekučným konaním máte.

Najčastejšie sa postupuje tak, že ako prvé sa zablokujú finančné prostriedky na účte a ak ani to nestačí, siahne sa na pravidelný príjem. Dnes už exekútor musí napríklad ponechať človeku životné minimum, no na zvyšok jeho príjmov môže siahnuť. Snažte sa preto dohodnúť radšej na dobrovoľnom splátkovom kalendári, aby vám ostalo viac peňazí.

Ak sa dá, zamestnajte sa v druhej práci, napríklad aj vo forme brigády. Určite sa snažte splatiť dlh čo najskôr a dohodnite sa s exekútorským úradom na čo najlepšej forme tak, aby nemusel exekútor siahnuť na majetok.

Snažte sa dlhy riešiť skôr, ako príde k exekúcii

Najlepšia je samozrejme prevencia. Ak vám len hrozí exekúcia alebo ešte ste len na začiatku problémov s nezvládaním dlhov, skúste refinancovanie. Môžete si radikálne znížiť mesačnú splátku a zlepšiť tak situáciu vo svojom rodinnom rozpočte. Pôžičku na splatenie dlhov má napríklad Cetelem a konsolidačný úver ponúka aj Poštová banka.

4.7/5 - (4 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *