Pôžičky pre nezamestnaných

353

Ľudia bez príjmu vo forme klasického zamestnania sa často stretávajú s tým, že ich prístup k pôžičkám je značne obmedzený. Ako a kde sa dá požičať za týchto okolností?

V minulosti nebol problém získať pôžičku bez akéhokoľvek overovania príjmu alebo zamestnania. Rôzne rýchle úvery pre nezamestnaných, pôžičky bez príjmu alebo aj rozličné mini úvery s kratšou dobou splatnosti boli dostupné takmer okamžite a bez väčšej byrokracie či vybavovania. Možnosti pre nezamestnaných sa však značne zúžili a dnes treba rozlišovať medzi žiadateľmi, ktorí nemajú takmer žiaden príjem a tými, ktorí ho nemôžu doložiť.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

 • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
 • bez nutnosti ručiteľa
 • bezpečné a diskrétne vybavenie

Overovanie bonity sa sprísnilo

Na rozdiel od minulosti je nutné už bonitu žiadateľa a jeho schopnosť splácania úveru vždy overovať. Podľa aktuálne platnej legislatívy nie je možné, aby banka alebo spoločnosť s licenciou od Národnej banky Slovenska poskytla úver takému žiadateľovi, u ktorého neoverí jeho schopnosť daný úver riadne splatiť.

V minulosti boli viaceré nebankové spoločnosti v tomto ohľade benevolentnejšie a stačilo im v mnohých prípadoch napríklad len čestné prehlásenie o schopnosti záväzok splácať. Dnes už takéto prehlásenie nestačí a nebankovka si musí žiadateľa riadne preveriť.

Zároveň sa však aj zmenili podmienky poskytovania pôžičiek, najmä tých nebankových. Kým v minulosti sa veľmi často využívali napríklad zmenky, ručenie ručiteľom alebo ručenie nehnuteľným majetkom, dnes sú takéto možnosti obmedzené. To zároveň obmedzilo aj prístup k pôžičkám pre ľudí bez riadneho zamestnaneckého pomeru s trvalým príjmom.

Pre nezamestnaných a bez dokladovania príjmu je rozdiel

Veľmi veľa nezamestnaných sa obracia na nebankové spoločnosti, ktoré ponúkajú pôžičky bez potvrdenia o príjme. Takéto úvery môže poskytovať viacero nebankoviek, avšak ide len o pôžičky, ktoré je možné získať bez toho, aby žiadateľ musel predložiť napríklad potvrdenie od zamestnávateľa o tom, koľko zarába.

Pôžičky bez dokladovania príjmu teda nie sú automaticky určené pre nezamestnaných, nakoľko príjem je potrebné mať, akurát na vybavenie úveru nie je potrebné o ňom predkladať rôzne potvrdenia.

V minulosti bolo možné vybaviť pôžičky bez dokladovania príjmu napríklad vo forme malých úverov. Tie poskytovali spoločnosti ako Ferratum, Credit One alebo SMS Credits. Rovnako tiež niektoré nebankové spotrebiteľské pôžičky sa dali takto vybaviť, napríklad cez Pohotovosť alebo cez Provident. Všetky tieto nebankovky už ale svoju činnosť skončili.

ÚVERY NA OP:
Pôžičky na občiansky preukaz sú tiež ten druh úveru, ktorý je možné vybaviť bez dokladovania príjmu. Aj v tomto prípade však ide vo väčšine prípadov o úvery, ktoré sú určené len ľuďom zamestnaným na trvalý pracovný pomer a nie tým úplne bez práce.

Musíte sa zaobísť bez ručenia nehnuteľnosťou

V minulosti bolo možné získať pôžičky napríklad pre ženy na materskej dovolenke na základe spolužiadateľa alebo ručiteľa. To isté platilo aj v prípade žiadateľov, ktorí nemohli dokladovať príjem z trvalého pracovného pomeru.

Takéto pôžičky je možné ešte niekde získať, avšak spravidla len tak, že vy ako nezamestnaný bude spolužiadateľ a namiesto vás bude hlavný žiadateľ niekto, kto bude mať dostatočný a zdokladovateľný príjem.

Druhou alternatívou bolo založenie nehnuteľného majetku. V minulosti sa dali vybaviť úvery napríklad od spoločnosti Finances4you, konkrétne šlo o úver zvaný Úver4you, kde sa založila nehnuteľnosť. Táto možnosť je však už minulosťou.

Aké máte možnosti?

Banky ľuďom bez zamestnania alebo nejakého iného trvalého a dostatočne vysokého zdroju príjmu nepožičajú. Medzi príjem banky nerátajú materský príspevok, rodičovský príspevok a ani dávku v hmotnej núdzi. Zostávajú tak len už úvery z prostredia mimo bánk, prípadne požiadať o pomoc niekoho blízkeho.

Krátkodobá mini pôžička pre nezamestnaných

Pokiaľ máte nejaký zdroj trvalého príjmu, aj keď sa nemusí jednať práve o príjem z trvalého pracovného pomeru, môžete skúsiť malé pôžičky. Takéto úvery ponúka napríklad špecialista na krátkodobé malé pôžičky cez internetPôžičkomat.

V tomto prípade získate úver:

 • so splatnosťou od 5 do 31 dní
 • s možnosťou požičať si od 50 do 500 €, v prípade opakovaných pôžičiek postupne viac a to až do 900 €
 • ktorý vybavíte aj bez ručiteľa alebo iného zabezpečenia

Pôžičku si vybavíte kompletne online cez internet, takže nemusíte nikam chodiť. Peniaze môžete použiť na čokoľvek a nie je potrebné predkladať potvrdenie o výške príjmu. Nesmiete však byť v omeškaní so splácaním u inej finančnej inštitúcie a ani nesmiete byť v exekúcii.

Pôžička od súkromnej osoby

Druhou možnosťou je požičať si od súkromného investora. Tu sa ale treba vyvarovať podozrivým inzerátom, ktoré sľubujú peniaze od súkromníka, ale na úvod treba zaplatiť poplatok. Nikdy žiaden poplatok vopred neplaťte.

V prípade pôžičiek od súkromníkov však môžete nájsť aj seriózne úvery. Tu sa ale treba pripraviť, že:

 • najčastejšie ide o pôžičky, kde je potrebné ručenie buď vo forme nehnuteľnosti alebo ručenie ručiteľom
 • úrok môže byť vyšší ako sú priemerné úroky na bežných komerčných úveroch
 • ide o úplne neregulovaný trh a požičiavate si na základe zmluvy o poskytnutí pôžičky, takže môžete mať aj veľmi nevýhodné podmienky

Druhou možnosťou sú súkromné P2P pôžičky, u nás ponúkajú napríklad Žltý melón alebo Finzo. V oboch prípadoch ide o pôžičky, ktoré sú síce od súkromných investorov, ale zároveň aj cez sprostredkovateľský systém. Tieto pôžičky sú overené, no bez dlhodobého a riadneho príjmu si nemusíte vždy požičať ani tu.

Pôžička cez známeho

Nie, nejde o pôžičku od známeho, ale cez známeho – čiže prakticky na niekoho iného. Pokiaľ budete vy ako nezamestnaný figurovať len ako spolužiadateľ a hlavný žiadateľ bude nejaký váš známy alebo rodinný príslušník, môžete si požičať prakticky kdekoľvek.

V týchto prípadoch ale netreba zabúdať na nasledovné veci:

 • hlavný žiadateľ musí mať dokladovateľný príjem a nesmie byť v registroch dlžníkov, úverových registroch alebo v exekúcii
 • v prípade, že nebudete vedieť vy pôžičku splácať namiesto neho, bude táto finančná ťarcha len a len na ňom

POUČTE SA ZO SKÚSENOSTI INÝCH!
Pokiaľ nemáte istý príjem v dostatočnej výške alebo inú formu pravidelných peňazí, požičiavajte si zodpovedne. Nikdy si nepožičajte viac, ako by ste mohli vrátiť a radšej si všetko dvakrát spočítajte prv, ako zoberiete úver.

Pozor na rýchle pôžičky s vybavením ihneď a bez registra

Ak sa rozhodnete zobrať si úver, no nemáte aktuálne možnosť dokladovať príjem z trvalého zamestnania, mali by ste si dať pozor najmä na rôzne ponuky od nelicencovaných a neregistrovaných nebankových spoločností.

Ak vám niekto bude ponúkať pôžičku s vyplatením peňazí do 24 hodín alebo ihneď a nebude nahliadať do registra ani overovať vašu bonitu, neberte takéto peniaze. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o úver na zmenku alebo o úver s veľmi vysokým preplatením. Rovnako si tiež dávajte pozor na všetky pôžičky „na ruku“, čiže v hotovosti.

Ak sa zamestnáte, budete mať možností oveľa viac

Ľudia úplne bez príjmu majú prístup k serióznym úverom mimoriadne obmedzený. Snažte sa preto získať zamestnanie čo najskôr, napríklad pracovný pomer na dobu určitú alebo na čiastočný úväzok. Rovnako tak môžete skúsiť aj živnosť s príspevkom na podnikanie. Ak už budete mať nejakú prácu, môžete si vyberať bankové úvery aj nebankové pôžičky.

4.6/5 - (23 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *