Slováci sa zadlžujú viac ako susedia

995

Požičať si hneď a rýchlo vám umožnia úvery od bánk, ale aj nebankových spoločností. Slováci sa však namiesto bohatnutia zadlžujú viac ako Poliaci, Česi či Maďari. Kedy je rozumné požičať si a ako nepresiahnuť vhodnú hranicu?

Z úrokov pôžičiek profitujú banky a nebankové spoločnosti, čo ma ako za následok ekonomický rast. Od klientov totiž okrem vrátenej čiastky vyberajú aj úroky čo pochopiteľne zvyšuje ich zisk. Hospodárstvu tento fakt nepomáha, no Vašej peňaženke určite nie je. Druhá tvár mince spočíva v tom, že spotreba, ktorá sa mala udiať v budúcnosti sa deje už predčasne teraz. Ak úver pomôže napr. podniku vyprodukovať nové produkty, za ktoré dostane zisk skôr a môže sa tým rozširovať je to pre ekonomiku v poriadku. Z hľadiska ekonomického rastu, ktorý stojí iba na spotrebiteľskom dlhu môžeme takéto zadlžovanie brať len ako odsúvanie problémov do budúcnosti, kde sa všetko môže zrútiť.

Skupina Alianz vypracovala štúdiu, kde skúma majetok a dlhy domácností vo viac ako 50tich krajinách. Global Wealth Report ukazuje, že dobré časy pre viac krajín končia a to vrátane Slovenska. Hlavný ekonómom tejto skupiny sa vyjadril, že hnacia sila aktív už prestáva existovať a v kombinácii so znižujúcimi sa úrokovými sadzbami nie sú vyhliadky pre sporiteľov veľmi ružové. Podľa prieskumu majetok Slovákov nerastie, to znamená, že málo šporíme a naopak si radi požičiavame. Pričom dlhy Slovákov stúpajú najviac v regióne. V priemere na domácnosť máme usporených 5300€. Priemerný Čech má nasporené až 12 614€. Predbehli nás aj Poliaci s nasporenou čiastkou 6540€. Za Slovákmi nezaostávajú ani Bulhari s 6370 eurami.

Zdroj: Alianz

Podľa Global Wealth Report majú Slováci uložených v banke až 64% úspor. Peniaze ukladáme do bankových účtov, terminovaných aj sporiacich vkladov. Východoeurópsky priemer predstavuje 45€ úspor.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Ako na šetrenie resp. požičiavanie:

Riaďte sa pravidlom 10:20:30:40

  • 10% z vašich príjmov by malo ísť na krátkodobé rezervy
  • 20% si odložte na dlhodobé budovanie rodinných aktív
  • maximálne 30% by ste mali minúť na  úvery
  • 40% by malo ísť na bežnú spotrebu

Z pohľadu klienta je zadlžovanie v poriadku ak dlhom spláca vec s dlhšou životnosťou ako je splatnosť úveru. Najlepšie je ak sa jedná o vec, ktorá časom naberá na hodnote alebo o aktivitu, ktorá sa dá v budúcnosti zhodnotiť. Najhoršia možná vec na čo si vziať pôžičku je asi dovolenka. Zo zážitkov dlh jednoducho nesplatíte.

Rada na záver: Najprv sa pokúste šetriť, pôžička je len spätné sporenie.

5/5 - (4 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *