Slovákom rastú dlhy a klesá majetok

880

Štúdia Národnej banky Slovenska (ďalej NBS)  zameraná na  finančnú situáciu slovenských domácností a upozorňuje na súčasný trend poklesu majetku Slovákov zapríčinený finančnou krízou a nízkou cenou nehnuteľností. Stav lacných hypoték využilo veľké množstvo ľudí, podľa najnovších výskumov je to až 37% slovenských domácností. Avšak NBS upozorňuje na to, že o niekoľko rokov, po prasknutí hypotekárnej bubliny, nás môže zasiahnuť ďalšia vlna poklesu majetku.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Súčasná situácia je však taká, že bez hypotéky si však mladí ľudia zaobstarajú vlastné bývanie len veľmi ťažko. Vzhľadom na terajšie nízke úroky hypoték je zadlženie ešte stále rozumné riešenie. Treba si ale rozmyslieť, na čo peniaze potrebujete, pretože na bežné výdavky sa oplatí radšej došetriť, ako brať úver.

Štúdia ukázala, že pre financovanie spotreby sa na Slovensku zadlžila priemerne každá štvrtá domácnosť. Ľudia si často požičiavajú cez kontokorentný účet – je to možnosť prečerpať peniaze na svojom účte, banky ho poskytujú ako doplnok k bežnému účtu. Je to účelový úver s vyššou úrokovou sadzbou, približne od 10 do 22% p.a. Financovanie spotreby sa tak navýši o rôzne poplatky a úroky, ktoré sú pri týchto kontokorentných úveroch dosť vysoké. Priemerný dlh na týchto úveroch je asi 400 eur, pri ďalších typoch spotrebných úverov  je dlh na slovenskú domácnosť približne 2400 eur.

Priemerné čísla

Na financovanie spotreby si požičiava až 25% domácností. Na kúpu vlastnej nehnuteľnosti si požičiava iba 16%. Výpočty ukázali, že priemerná výška hypotéky na kúpu nehnuteľností dosahuje sumu 21 000 eur. Ľudia, ktorí si berú pôžičky na kúpu ďalšej nehnuteľnosti dlhujú priemerne 37 500 eur.

Slováci majú dostatok peňazí na splácanie svojich dlhov

Štúdia NBS uvádza, že zadlžené slovenské domácnosti majú dostatok finančných prostriedkov na splácanie svojich úverov. Naopak, problémy splatiť svoje dlhy majú podľa štúdie mladšie rodiny a jednočlenné domácnosti, v ktorých problém splácať vzniká najmä pri vstupe nepriaznivých neočakávaných okolností. Vyššie riziko straty strechy nad hlavou tak predstavujú pôžičky z nebankových spoločností, pri ktorých sa zaručíte nehnuteľnosťou.

Výsledky výskumov

Domácnosť na Slovensku si dokáže priemerne zarobiť 13 132 eur ročne v hrubom. Výdavky na stravu ročne vyjdú okolo 3700 eur. Po odrátaní všetkých výdavkov si domácnosť dokáže ročne usporiť asi 1630  eur.

Najväčší zdroj majetku sú pre naše domácnosti nehnuteľnosti a usporené peniaze v bankách, tie má až 79 % obyvateľov. Až 85% ľudí má vo svojom vlastníctve nehnuteľnosť, v ktorej aj žije. Iné zdroje peňazí sú financie uložené v druhom pilieri, autá, v podnikaní, v podielových fondoch a iné.

NBS pri realizovaní štúdie zameranej na finančnú situáciu domácností na Slovensku prišla k záveru, že v priebehu štyroch rokov (od roku 2010 do 2014) narástol počet zadlžených domácností z 27 na 34%. Výskumu sa zúčastnilo až 2135 slovenských domácností.

4.9/5 - (8 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *