Spotrebné úvery by sa mali začať poskytovať obozretnejšie

861

Rezort financií SR chce docieliť aby sa spotrebne úvery poskytovali obozretnejšie. Po dohode s Národnou bankou Slovenska (NBS) preto Ministerstvo financií pripravilo návrh novely zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorý parlament posunul do druhého čítania. NBS už v roku 2014 predniesla odporúčania k možným rizikám súvisiacim s vývojom na trhu spotrebných úverov pričom stále nemajú žiadny právoplatný alebo záväzný charakter v legislatíve, takže pri porušovaní nie je možne uplatňovať pokuty. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. decembra 2016.

Jedným z hlavných ustanovení je určovanie schopnosti splácania úveru. Po novom tak bankové domy, ale aj iní poskytovatelia budú musieť pred poskytnutím úveru vypočítať ukazovateľ schopnosti splácať úver, zákon ďalej nariaďuje tento ukazovateľ pravidelne aktualizovať. Zákon presne špecifikuje, že pri vyrátaní ukazovateľa schopnosti splácania úveru sa musí brať do úvahy aj potenciálny nárast úrokových sadzieb v prípade, ak uver nemá fixnú úrokovú sadzbu počas celej doby splatnosti. Taktiež sa musí zohľadniť aj možný pokles príjmu, ak napríklad klient počas splácania odíde do dôchodku. Prijem sa bude musieť riadne overiť cez dostupne databázy, kde poskytovateľ pôžičky sa nebude môcť spoliehať len na čestné prehlásenie klienta.

Ďalšie dôležité ustanovenie, ktoré zákon nariaďuje, je že spotrebne úvery môže poskytovať len spoločnosť s povolením (licenciou) inak sa uver považuje za bezúročný, pričom tieto zmeny sa budú vzťahovať nielen na nove úvery, ale aj pri refinancovaní v prípade ak sa uver navyšuje.

Objem spotrebných úverov za posledný rok priniesol medziročný rast 12 až 15 %. Patri sem aj refinancovanie, ktoré v mnohých prípadoch podľa rezortu financií bolo bez dodatočného overenia schopnosti klienta splácať refinancovaný úver. Ministerstvo preto tvrdí, že je nevyhnutné, aby bol rast založený na zdravých fundamentoch a aby nebol len dôsledkom neobozretného poskytovania pôžičiek.

4.7/5 - (3 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *