Študentské pôžičky dostanú dotáciu

936

Študentská rada vysokých škôl po rokovaní s ministrom školstva Petrom Plavčanom informuje, že Fond na podporu vzdelávania, bude každý rok až do roku 2020 dotovaný zo štátneho rozpočtu sumou 2,5 milióna EUR. „Výsledkom rokovania ŠRVŠ s ministrom školstva je dohoda o dofinancovaní Fondu vo výške 2,5 milióna eur a to každý rok až do roku 2020. Pre Študentskú radu je kľúčové sledovať záujmy študentov, a dofinancovanie fondu zo štátneho rozpočtu znamená okrem záchrany samotného fondu aj možnosť na poskytnutie výhodných pôžičiek pre väčší počet študentov,“ uvádzajú v dnešnom stanovisku.

Hlavným iniciátorom rokovaní s ministrom školstva boli práve vysokoškoláci, po tom čo ministerstvo predložilo novelu zákona o Fonde na podporu vzdelávania, kde chýbalo jasne ustanovenie, že sa fond dofinancuje zo štátnej kasy. Novela taktiež upravuje aj spôsob výpočtu úrokovej sadzby a to prepojením na základnú úrokovú sadzbu Európskej centrálnej banky (ECB). Doteraz boli úroky prepojene na výnosnosť štátnych dlhopisov. Viac pozitívna správa je, že novela zväčšuje okruh žiadateľov o pôžičku o vysokoškolských učiteľov, mladých výskumných pracovníkov a umeleckých pracovníkov na vysokých školách do 35 rokov. Po novom budú mať študenti a pedagógovia viacero termínov na podanie žiadosti o pôžičku.

„Novelu zákona o FNPV vnímame ako potrebnú, Fond sa totiž dostal do patovej situácie, kedy sa pre nízke úrokové sadzby a zvýhodnené podmienky učiteľských pôžičiek stala jeho ďalšia existencia ohrozenou. Fond by síce novelou umožnil požičiavať si aj z medzinárodných inštitúcií, no vnímame ako neprijateľné zadlžiť fond na úkor výhodných podmienok pôžičiek,“ ozrejmil ŠRVŠ.

V prípade ak by štát fond nedotoval, musel by si požičať a úroky z úveru by preplatili samotní študenti.

5/5 - (1 vote)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *