Tipy ako byť v roku 2017 bohatší

828

TOP odporúčania od finančných odborníkov Vám pomôžu chytiť rok 2017 za pačesy a urobiť zmeny vo svojom rozpočte tak, aby bol váš život o niečo jednoduchší. Zmeny s úspešným koncom sa samozrejme nezaobídu bez dobrej disciplíny pri dodržiavaní pravidiel, ktoré si nastavíte.

1. Tvorte si rezervu

Každý mesiac by ste si mali odložiť približne 10% vášho príjmu. Vytvorená rezerva vám veľmi dobre poslúži pri neočakávaných výdavkoch. Určite uznáte aj sami, že je omnoho výhodnejšie po vlastných ušetrených peniazoch ako si požičať „cudzie“ peniaze s úrokmi. Za optimálnu rezervu sa považuje vašich 6 mesačných príjmov. S takouto rezervou Vás neprekvapí ani prepustenie zo zamestnania a rezerva Vám pomôže preklenúť obdobie kým si nájdete novú prácu.

2. Kupovanie na splátky sa nemusí vždy vyplatiť

Hoci sú úrokové sadzby úverov na historicky najnižších hodnotách musíte si nákup na splátky rozmyslieť. Poskytovatelia pôžičiek sa snažia presvedčiť, že je jednoduchšie splácať ako šetriť. Treba si uvedomiť, že splácanie produktu je vlastne len akési spätné (menej výhodné) sporenie. Teda ak nutne nepotrebujete nový spotrebič mali by ste si úver rozmyslieť. Myslite na to, že ak si kúpite napr. kávovar v hodnote 300€, môžete ho vďaka úrokom preplatiť aj na sumu 450€.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

3. Účty sa snažte platiť vždy načas

Ak sa so splatením faktúry napr. za televíziu alebo telefón omeškáte, môžu pre vás z tejto situácie vyplynúť rôzne pokuty z omeškania platby. Preto dbajte na to, aby vaše peniaze prišli na požadovaný účet vždy načas. Pokuty sú peniaze, ktoré môžete použiť inde alebo si ich ušporiť.

4. Urobte si prehľad vo výdavkoch

Na to aby ste vedeli, kde môžete ušetriť najprv potrebujete vedieť, kde a za čo míňate. Spravte si mesačný prehľad, z ktorého sa dozviete na čo míňate najviac. Stačí si vytvoriť jednoduchý systém v Exceli či v zošite. Možno odhalíte výdavky, bez ktorých by ste sa vedeli zaobísť a znížili by ste tak celkové mesačné náklady.

5. Z účtu by Vám nemalo odísť viac ako naň príde

V skratke nemôžete minúť viac ako zarobíte za mesiac. Ak plánujete nákup drahšej veci snažte sa na ňu našetriť v predchádzajúcich mesiacoch. Je veľmi dôležité, aby ste sa nedostali do dlhov, ktoré nemôžete splácať. Dlh produkuje len ďalší dlh a tak sa dostanete do nekonečnej špirály, z ktorej niet ľahkého východiska.

6. Šetrite so systémom

Dopredu si stanovte na čo šetríte a akú sumu presne potrebujete. Bude sa Vám šetriť jednoduchšie.  Aby ste šetrenie urýchlili prehodnoťte či napr. potrebujete nekonečný paušál na mobile alebo káblovú televíziu.

7. Urobte si poriadok vo Vašich dlhoch

Vykonajte revíziu vašich dlhov a pokúste sa ich nastaviť tak, aby ste ich splatili v čo najkratšom horizonte a zároveň tak, aby ste ich značne nepreplatili. Refinancujte svoje viaceré dlhy do jedného a ušetrite tak na ich splácaní.

4.9/5 - (14 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *