Vianočne pôžičky napomáhajú Slovákom k rýchlejšiemu zadlžovaniu

856

Vianoce značne prispievajú k rýchlejšiemu zadlžovaniu Slovákov. Skonštatovala to Národná banka Slovenska (NBS), ktorá zároveň vyzýva spotrebiteľov a pripomína im, že najme koncom roka v období pred Vianocami by mali byť viac opatrný a vždy dôsledne prehodnotiť akú zmluvu podpisujú. NBS taktiež na základe svojich údajov informuje, že Slovensko je v raste zadlžovania na druhom mieste v rámci krajín EU.

„Objem spotrebiteľských úverov, ktorý sa za posledné roky poskytol, nepretržite narastá. Celý objem nesplatených úverov v roku 2008 predstavoval približne štyri miliardy, dnes sme sa dostali na celkovú úroveň šiestich miliárd eur,“ povedal výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS Vladimír Dvořáček.

Spotrebné úvery už niekoľko rokov po sebe rastú dvojcifernými číslami. V septembri tohto roka celkový rast objemu spotrebných úverov dosiahol 14,1%, čo je druhý najrýchlejší rast v rámci EU. Najväčší rast na trhu poskytovania spotrebných úverov zaznamenávajú hlavne bankové domy, kde sa pohybujú v rozmedzí 60 až 80% z celkového objemu poskytnutých úverov. Na druhej strane spotrebné úvery poskytované nebankovými spoločnosťami postupne klesajú. V roku 2008 boli na úrovni 43 %, v súčasnej dobe dosahujú 20 % trhu.

NBS ďalej radi, aby spotrebitelia boli v čase pred Vianocami ostražití v prípade ak by mali záujem čerpať pôžičky. „Zaznamenali sme situácie, keď bol zo strany veriteľa k bezúčelovému úveru ponúknutý ešte ďalší viazaný úver na dodatkovú službu, ale už nesúvisiacu so spotrebiteľským úverom,“ NBS Roman Fusek. Čo v praxi znamená, že ak si žiadateľ chce požičať od úverovej inštitúcie napríklad 1000 EUR, tak veriteľ mu ich poskytne len za podmienky, že si k peniazom zoberie ďalšiu službu alebo produkt vzdelávacieho alebo konzultačného charakteru. Takáto služba môže stať 200 alebo 300 EUR a klient ju môže financovať viazaným spotrebným úverom.

 

5/5 - (3 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *