Ako sa hovorí v médiách: „Teraz je ideálny čas zadĺžiť sa.“ Dnešná doba hrá úverom do karát, čo je spôsobené hneď niekoľkými faktormi: rekordne nízke úrokové sadzby, ľahká dostupnosť pôžičiek a relatívne rýchle a jednoduché vybavenie pôžičiek už aj z pohovky.
Avšak nie je pôžička ako pôžička. Rozlišujeme dva základné typy úverov: hypotekárny úver (hypotéka) a spotrebný úver (pôžička). Hypotekárny úver si spotrebiteľ berie za účelom kúpy alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti, je to spravidla vysoká suma, pre ktorú sa musí ručiť svojou nehnuteľnosťou. Spotrebný úver (pôžička) je spravidla menšia suma, ktorú si berieme za rôznym účelom. Sú väčšinou bezúčelové a banke nezáleží na tom, na čo požičané peniaze miniete. Nehnuteľnosťou sa v tomto prípade neručí.
Spotrebný úver – pôžička
Existuje niekoľko typov pôžičiek – rýchla online pôžička, pôžička bez registra, rýchle pôžičky do výplaty, rýchle pôžičky do 350€, pôžičky pre nezamestnaných, pôžička pre mladých, úver na auto či na svadbu a mnoho iných.
Dôležitým činiteľom je poskytovateľ pôžičky, ním môže byť banka alebo nebankové spoločnosti. Každá z nich má svoje plusy i mínusy, najčastejšie sa líšia v úrokoch a podmienkach poskytnutia pôžičky. Tie si vopred dobre preštudujte ešte pred samotným podpisom zmluvy.
Avšak aj spoločnosť, ktorá vám úver poskytne, si vás najskôr musí preveriť, aby si bola istá, že úver dokážete splatiť. Preukazuje sa teda váš mesačný príjem či váš úverový register, v ktorom si veriteľ overí, či ste svoje úvery v minulosti poctivo a načas splatili.
Až potom nasleduje podpis zmluvy, ktorá obsahuje:
- obe zmluvné strany
- výšku vašej pôžičky
- spôsob a dĺžku splácania úveru
- výšku splátok
- RPMN
- práva a povinností oboch zmluvných strán
Ak sú zmluvné podmienky nastavené tak, že súhlasia obe strany, zmluva sa spečatí podpisom. Veriteľ (poskytovateľ pôžičky) vám vyplatí dohodnutú sumu, ktorú budete mesačne splácať aj so stanovenými úrokmi. Úver si môžete poistiť pre prípad neschopnosti splácať v chorobe či nezamestnanosti.
Ako dlho trvá vybavenie pôžičky?
Dĺžka celého procesu je veľmi individuálna. Avšak vďaka využitiu moderných technológií a internetu s online prostredím sa tento proces výrazne skracuje. Namiesto cestovania za pôžičkou do banky o ňu môžete zažiadať online cez mobil, počítač či sms. Túto možnosť ponúkajú bankové i nebankové spoločnosti. Cez internet vám prídu online pôžičky ihneď na účet už do niekoľkých hodín.
Výhody pôžičiek:
- Dostupnosť pôžičiek: v dnešnej dobe sú pôžičky dostupné takmer pre každého s pravidelným príjmom a trvalým pobytom na území SR
- Rýchlosť vybavenia pôžičky: pôžičky vybavované prostredníctvo internetu sú väčšinou mimoriadne rýchle. Cez mobil či internet sú pôžičky zväčša ihneď schválené a zaslané na účet.
- Bezúčelové pôžičky: pri tomto type pôžičiek bankové i nebankové subjekty nezaujíma, na čo peniaze použijete. Môžete ich využiť naozaj na čokoľvek – svadba, kúpa auta, zariadenie domácnosti, elektronika, podnikanie…
- Bankové pôžičky vám poskytnú často lepšie podmienky, avšak majú aj prísnejšie podmienky. Naopak nebankové pôžičky sa často líšia úrokom, no podmienky sú často dostupnejšie pre širokú vrstvu ľudí. Vopred si dobre premyslite a zvážte všetky podmienky.
Nevýhody pôžičiek:
Aj tá najlepšia pôžička bude vždy iba pôžičkou. Peniaze vám nikto nedaruje a každé porušenie podmienok zmluvy je sankciované.
Pred samotnou pôžičkou musíte spĺňať podmienky a najmä si musíte byť istý, že pôžičku budete schopný splácať. Inak sa môže stať, že sa zapletiete do pavučiny problémov zvanej exekúcia.
Overte si podmienky zmluvy viacerých spoločností a vyberte si tú najvýhodnejšiu, kde preplatíte najmenej. Pozor na ostatné poplatky nachádzajúce sa v zmluve. Každé porušenie zmluvy, nezaplatenie splátok a podobné prešľapy sa zaznamenávajú do úverového registra, čo vám znemožní dostať akýkoľvek úver v budúcnosti.
Ako sme už spomínali život bez pôžičky má len veľmi málo ľudí. Mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť sa bez pôžičky jednoducho nezaobídu. Preto je pôžička nevyhnutnou súčasťou nášho života. Pri pravidelnom splácaní nám pôžička častokrát pomôže. Preto zvážte všetky možnosti dostupných pôžičiek – bankové i nebankové.