Zmeny v stavebnom sporení 2019

79

Začiatkom tohto kalendárneho roku postihlo stavebné sporenie niekoľko nemilých zmien. Mnohí analytici sa zhodujú na tom, že to postupne odsúdi stavebné sporenie na zánik. Avšak našli sa aj takí, ktorí stále vidia stavebné sporenie ako mimoriadne výhodné, a to v spojitosti so stále výhodným úverom, ktorý sa v tomto čase sprísňovania hypoték dá využiť ako úver na dofinancovanie. Poďme sa na nové podmienky pozrieť bližšie.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Štátna prémia

Jednou z lákavých výhod tohto sporenia bola štátna prémia, ktorá predstavovala 5% z ročného vkladu, najviac  ste v roku 2018 mohli získať sumu 66,39€. Štátnu prémiu je možné získať v danom roku iba raz, pričom ju nezískal každý. Podmienkou na jej získanie v plnej výške bol ročný vklad na sporiaci účet v sume 1327,80€.

Štátna prémia po novom je menej atraktívna. V roku 2019 sa znížila z 5% na 2,5% z ročného vkladu na sporiaci účet. Jej maximálna výška za jeden rok sa  pre zmenu o čosi zvýšila – z 66,39€ na rovných 70€. Zmenili sa aj podmienky na jej získanie v plnej výške

  • minimálny ročný vklad sa zvýšil z 1327,80€ na 2800€. Mesačne si tak musíte odkladať až 233€.
  • zmluvy, ktoré sa uzatvorili až v druhom polroku, dostanú len polovičnú prémiu
  •  počas čerpania medziúveru štátna prémia vyplácaná nebude
  •   vyplácanie štátnej prémie je ovplyvnené vašim príjmom – Nárok na prémiu vám zaniká, ak je váš zárobok vyšší ako 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy, čo je asi 1300€

Koniec priateľských sporiteľov – peniaze, ktoré čerpáte, musíte vždy zdokladovať

Použitie všetkých peňazí musíte vždy zdokladovať, pretože sú určené len na stavebné účely. Výnimku doteraz tvorili tzv. priateľskí sporitelia, ktorí využitie peňazí zdokladovať nemuseli. Od 1.1. 2019 sa zmení aj to a žiadna výnimka pre nich neplatí. (Priateľskí sporitelia sú sporitelia, ktorí sporili dlhšie ako 6 rokov.)

Prečo sa stále oplatí využívať stavebné sporenie?

Súčasné obdobie je charakteristické rekordnou zadlženosťou Slovákov. Nízke úrokové sadzby spôsobili vysoký záujem o úvery a tým aj vysokú zadlženosť. Faktom je, že Slováci si veľa požičiavajú, ale málo, alebo takmer vôbec  si nesporia. Tieto okresané výhody stavebného sporenia k tomuto vôbec neprispievajú a ľudí od šetrenia dokonca odrádzajú.

Dofinancovanie hypoték

Národná banka Slovenska sa túto skutočnosť zadlženosti pokúša zmeniť formou postupného sprísňovania podmienok na získanie hypotekárnych úverov. Aký to má dosah na mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť? Dosť veľký. Tieto podmienky môžu oddialiť sen o samostatnom bývaní až o niekoľko rokov. Banky vám v tomto roku poskytnú maximálne možnú výšku hypotéky 80% z ceny kupovanej nehnuteľnosti. Tých zvyšných 20% si musíte došetriť, alebo požičať cez iný úver. A práve tu nastupuje spása v podobe stavebného sporenia, prostredníctvom ktorého si na zvyšnú čiastku našetríte, alebo si výhodne požičiate.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Finančne najvýhodnejšie je využiť na doplatenie hypotéky svoje vlastné finančné prostriedky. A ešte výhodnejšie je, ak sa vám na sporiacom účte zhodnocujú. Stavebné sporenie je v tomto prípade ideálnym riešením, pretože úrok, ktorý ponúka, je stále zaujímavý.

Pokiaľ sa vám nepodarí nasporiť dostatočnú sumu, je tu ďalšia zaujímavá možnosť – stavebný úver. Ten je v porovnaní s hypotékou o čosi drahší, avšak v porovnaní s iným spotrebným úverom potrebným na dofinancovanie hypotéky je jasným víťazom. Stavebný úver vám ponúka jedinečnú úrokovú sadzbu už od 2,9%. Vašom druhou možnosťou je drahší spotrebný úver a úrokom od 5-8%.

Stavebný úver má ešte jedno eso v rukáve, a to fixnú úrokovú sadzbu po celú dobu splácania úveru!  Pri hypotéke si ju môžete zafixovať približne na 5 rokov, pričom sa predpokladá, že úroky budú v najbližšej dobe rásť.

Stavebné sporenie je po zmene podmienok v roku 2019 menej lákavé, avšak jeho využitie pri dofinancovaní hypotéky je preň perspektívne. Posúďte sami.

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *