Chýbajú vám úspory na zvyšnú časť hypotéky? Poradíme ako to zmeniť

797

Konečne ste sa rozhodli bývať vo vlastnom, lenže banka vám schválila hypotekárny úver do 80%. Častým problémom pre ľudí ostáva, kde zoberú zvyšných 20%. V prípade ak nemáte našetrený dostatok finančných prostriedkov ostáva vám niekoľko možností a to skúsiť požiadať o spotrebný úver z banky, stavebné sporenie, založenie inej nehnuteľnosti alebo získať pôžičku od svojej rodiny.

Financovanie zvyšných 20 % hypotéky je možné cez tzv. medziúver a spotrebný úver v stavebnej sporiteľni. Stavebné sporiteľne využili situáciu a veľmi rýchlo zareagovali na prísnejšie podmienky a šikovne predstavili nové produkty na dofinancovanie zvyšnej časti hypotekárneho úveru.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Banky sú po novom povinné zisťovať koľko vám musí zostať z príjmu pri žiadosti o hypotéku. Z vášho príjmu sa odpočíta životné minimum domácnosti a po novom aj povinná rezerva, ktorá sa vypočíta ako 5 % z rozdielu medzi príjmom a životným minimom.

Minimálna rezerva bude v budúcnosti až 20 %

Minimálna rezerva, ktorá je aktuálne 5 % bude do budúcna rásť až na hranicu 20 % z disponibilného príjmu. 20 % rezerva naberie platnosť od  1. júla 2018, pričom cieľom NBS je aby dlžníkom neostalo len životné minimum, ale aby mali na základné životné potreby aj rezervu.

Pravidlá dotovanej hypotéky sa zmenia

Ak máte vek do 35 rokov a plánujete si zobrať hypotéku pre mladých musíte rátať s tým, že strop príjmov na jej získanie sa od budúceho mesiaca zníži. Nárok na dotovanú hypotéku budú mať tí mladí, ktorých mesačný priemerný príjem nepresiahne 1166,10 EUR. Pri žiadosti banka zohľadňuje príjem klienta za uplynulý kalendárny rok, vrátane bonusov a odmien.

Oproti súčasnej hranici je to pokles o 121 EUR, preto klienti, ktorí ešte spĺňajú súčasnú hranicu, no prevyšujú novú, platnú od júla, máju ešte čas do konca júna. Pri posudzovaní nároku je veľmi rozhodujúci dátum podania žiadosti o zvýhodnenú hypotéku.

Ak ste si stále nevybrali vhodnú nehnuteľnosť, odporúčame hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Po podpise úverovej zmluvy vám ostáva pol roka na výber vhodného bytu alebo domu.

V prípade ak o hypotéku žiada pár, posudzuje sa ich príjem spoločne. Maximálna hranica spoločného zárobku je teda dvojnásobná čiže 2332,2 EUR. Keďže pri posudzovaní je dôležitý spoločný príjem, tak jeden zo žiadateľov môže zarábať viac ako je maximálna hranica pre jednotlivca, samozrejme pokiaľ ten druhý zarába menej.

 

4.9/5 - (10 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *