U svojich rodičov býva až 50 percent mladých

129

Podľa prieskumu skupiny Kruk býva so svojimi rodičmi až polovica mladých Slovákov. Mladí ľudia od 18 do 30 rokov majú problém s osamostatnením. Vo vlastnom bývaní žije iba necelá tretina mladých. Šestina z mladých Slovákov však býva bez rodičov v podnájme. Vlastnú nehnuteľnosť majú vo vlastníctve skôr muži ako ženy.

Vo vlastnom byte či dome bývajú najmä Slováci vo veku od 27 do 30 rokov s vysokoškolským titulom. Jedná sa najmä o dlhodobých partnerov alebo manželov, samozrejme s vyššími príjmami.

Vlastné bývanie je pre mladých ľudí priorita

Mladí ľudia vidia vlastné bývanie ako jeden z hlavných pilierov spokojného života. Preto o vlastnom bývaní začínajú rozmýšľať už v 22 rokov života. Bývanie s rodičmi  pre mladý pár, ktorý potrebuje súkromie, nie je ideálne.

Ľudia v tomto veku splácajú iba jednu pôžičku (zväčša veľkú). A to je buď hypotéka alebo pôžička zo stavebného sporenia. Popritom si mnoho mladých dokáže aj odkladať peniaze na nejaký typ sporiaceho systému.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Bytov je stále nedostatok

Ceny bytov podľa analytikov neklesnú a to ani kvôli pandémii covidu. Dopyt je stále väčší ako ponuka a to vytvára priestor pre rast cien. Naopak, banky sprísnili kvôli aktuálnej situácii podmienky pre schválenie hypotekárnych úverov. Pri žiadaní o hypotéku sú vo výhode zamestnanci s pracovnou zmluvou na neurčito, bez zápisov v registri, bez ďalších pôžičiek, ktoré splácajú a výhodou je samozrejme ak o úver žiada s dlžníkom aj spoludlžník.

Ktorá banka ponúka najlepšie podmienky pre hypotéku?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Záleží od konkrétneho prípadu žiadateľa. Pri podmienkach nepozerajte iba na výšku mesačnej splátky a úroku. Dôležité je zamerať sa aj na poplatok za vybavenie hypotéky a či Vás banka nebude nútiť využívať jej ďalšie produkty ako napr. osobný účet čím sa finálna splátka hypotéky zvýši. Ideálne je porovnať si ponuky z viacerých bánk.

Môžete tak urobiť jednoducho online bez toho, aby sme márnili čas v pobočkách bánk. Vyskúšajte online hypokalkulačku, ktorá je bezplatná a nezáväzná.

5/5 - (1 vote)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *