Pandemický odklad splátok Slováci nerušia

151

Korona kríza doslova vypla celú ekonomiku. Zatvorené ostali všetky predajne okrem potravín, bary, reštaurácie, atď. Slováci prichádzali o svoje príjmy. Nie všetkým pomoc od štátu pomohla. Súčasťou balíka pomoci od štátu bol aj odklad splátok pôžičky. Odklad platí iba na istinu, úrok sa platí aj naďalej čím sa pôžička predraží. O odklade splátok úverov aj hypoték sme informovali v tomto článku.

Slováci sa nehrnú do zrušenia úverových prázdnin. Čo radia odborníci? Mali by sme ešte s plnohodnotným splácaním úverov počkať alebo sa čím skôr vrátiť k pôvodným splátkam?

Odborníci sa zhodujú na tom, že zrušiť odklad by sme mali hneď ako nám to dovolí finančná situácia. Situácia sa po lockdowne stabilizovala. Podľa informácie z bánk nepožiadal o zrušenie odkladu takmer nikto. Záujem o návrat k pôvodným splátkam je zo strany Slovákov mizivý.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Banky klientov, ktorí sa rozhodli o využitie mimoriadneho opatrenia, nijako netlačia do jeho zrušenia. Posúdenie situácie nechávajú stopercentne na ľuďoch bez akýchkoľvek zásahov. Žiadosť o zrušenie odkladu je bezplatná.

Kalkulovať a špekulovať ohľadom odkladu splátok sa neoplatí

Ak uvažujete nad tým či si nepredĺžiť prázdniny bez plných splátok a namiesto toho si dopriať radosť a minúť peniaze inde sa nevypláca. Ak sa vaša finančná situácia ustálila a ste ďalej schopní pokračovať v splácaní spred pandemického obdobia, nešpekulujte a vráťte sa k nemu. Situácia, kedy si namiesto splácania kúpite mobil, televízor či pobyt sa v končenom dôsledku preplatí, keďže splátky istiny vás počkajú a určite vám ich banka neodpustí.

Práve naopak, ak ste došli do bodu, že ste nevyhnutne potrebovali požiadať o odklad splátok, mali by ste sa z tejto situácie poučiť a do budúcna si začať vytvárať finančnú rezervu na neočakávané situácie, ktorých výsledkom bude finančný výpadok v rodinnom rozpočte. Ideálna rezerva je vo výške minimálne 6-tich mesačných výdavkov.

Desatina domácností bude mať problémy po skončení úverových splátok

Národná banka Slovenska (NBS) si nechala vypracovať prieskum, na základe ktorého bolo zistené, že až 10% slovenských domácností bude mať problém po ukončení úverových prázdnin vyžiť. Finančná situácia sa zhorší ďalším 15 percentám domácnosti.

V celkovom ponímaní je zadlžených približne 730 tisíc domácností. Odklad splátok si uplatnilo 40 tisíc z nich. NBS však odhaduje že až jedna tretina oň požiadala preventívne, čo pre nich nebude žiadna zmena po návrate k pôvodným splátkam.

5/5 - (1 vote)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *