Účet zadarmo

136

Poplatky v bankách pijú krv asi každému z nás, najmä ak ide o poplatky spojené s vedením účtu. Mať však účet zadarmo, to je úplne niečo iné, že? Tento špecifický bankový produkt na náš trh v minulosti priniesli najmä menšie, no inovatívnejšie banky, napríklad ako mBank. Aká je ponuka dnes a skutočne je účet zadarmo naozaj zadarmo?

Čo je účet zadarmo a pre koho je určený

Pojem účet zadarmo nie je iba nejaký komerčný názov. Odborne sa mu hovorí základný bankový produkt a ide o účet bez poplatkov definovaný zo zákona.

Zavedený bol už v roku 2016 a je určený pre ľudí, ktorí majú príjem do 1,1 násobku minimálnej mzdy. Podmienkou jeho získania je to, že nemáte v žiadnej inej banke u nás vedený žiadny iný účet, vkladnú knižku alebo podobný produkt. Účet je určený pre fyzické osoby vo veku od 18 rokov, ktoré o to požiadajú čestným vyhlásením.

V základnom bankovom produkte sú zahrnuté tieto služby:

 • zriadenie, vedenie a zrušenie účtu, toto musí byť bez poplatkov, rovnako aj zriadenie a prevádzka služby elektronického internetového bankovníctva
 • neobmedzený počet presne špecifických operácií v mene EURO a na území SR, napríklad vklad, výber, platobný príkaz, trvalý príkaz a inkaso
 • súčasťou účtu sú aj platby kartou bez poplatku a aj vydanie alebo obnova jednej platobnej karty Mastercard Standard na meno majiteľa účtu
 • mesačný výpis z účtu a je jedno, či bude realizovaný elektronicky, osobne alebo poštou, taktiež zriadenie sporiaceho účtu s úrokovou sadzbou

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

 • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
 • bez nutnosti ručiteľa
 • bezpečné a diskrétne vybavenie

Ako získať zvýhodnený účet aj za iných podmienok

Okrem základného bankového produktu dostupného iba po splnení podmienok je možné získať výhodnejší účet aj za iných podmienok. Môže ísť buď o účet priamo zadarmo, ktorý má niekoľko bánk, alebo o zľavu z poplatkov za vedenie účtu.

V tom druhom prípade je výhodou, že takúto formu uplatňujú prakticky všetky banky u nás. Odlišné sú ale podmienky, za akých môžete získať zvýhodnenie z poplatku.

Najčastejšie budete mať účet zadarmo alebo so zníženým poplatkom za využívanie služieb banky. Môže ísť o kombináciu určitého obratu na účte, používania platobnej karty, využívania trvalých príkazov alebo zriadenia sporenia v banke. Niektoré banky vám dajú zľavu z vedenia účtu aj vtedy, ak tam máte dosť finančných prostriedkov, napríklad 10.000 €.

Ktoré banky poskytujú účet zadarmo pre každého

Účet úplne bez poplatkov u nás pre všetkých ponúkajú viaceré banky. Ako jedna z prvých s ním prišla v minulosti mBank, postupne sa pridali aj ďalšie. Zatiaľ poslednou novinkou na našom trhu je 365 bank, ktorá je zameraná svojou ponukou na mladých.

Ponuku účtov zadarmo a bez poplatkov majú tieto banky:

mbank

mBank: Účet zadarmo, čiže za 0 € za jeho vedenie, ponúka mBank na svojom produkte mKonto. V tomto účte máte bez poplatku jeho vedenie, platby s účtom, trvalé príkazy ako aj inkasá, ktoré by sa k účtu vzťahovali. Ak budete vyberať z bankomatov minimálne 70 €, je aj výber bez akéhokoľvek poplatku a to z ľubovoľného bankomatu. Samozrejmosťou je vydanie platobnej karty k účtu zadarmo a jej vedenie, ak ňou mesačne zaplatíte aspoň 70 €.

 

Fio bankFio banka: Druhou bankou s ponukou účtu zadarmo je Fio banka. Tá ponúka bez poplatkov svoj produkt nazvaný Bežný bankový účet. Vedenie účtu je zadarmo, rovnako ako aj vydanie a prevádzka platobnej karty Master Card. V rámci bezplatného účtu máte aj 2 výbery mesačne z akéhokoľvek bankomatu u nás, platby v EUR v rámci SEPA, platby v CZK z a do bánk v ČR, smartbanking, internetbanking a platenie pomocou mobilu alebo hodiniek.

 

365 banka pozicka

365 bank:365 bank môžete získať účet zadarmo tiež a to bez akýchkoľvek podmienok, pre každého a so založením online kdekoľvek. V tomto účte je bezplatné jeho zriadenie, vedenie aj zrušenie, vydanie a vedenie Master Card Standard, služby elektronického bankovníctva, zriadenie trvalých príkazov a inkás, príjem platieb na účet, elektronické transakcie, výbery hotovosti z bankomatov Poštovej banky, platby na internete aj elektronický výpis.

Na čo sa zamerať pri výbere účtu

Vzhľadom na to, že účet zadarmo zo zákona má viaceré podmienky, mnoho klientov naň nebude mať automaticky nárok. To však neznamená, že by ste mali rezignovať na výber čo najvýhodnejšieho účtu, stačí sa len zamerať na tie dôležité kritéria.

Prvým je to, či využívate účet len doma, alebo aj v zahraničí. Ak cestujete častejšie do cudziny a vyberáte peniaze cez bankomatovú kartu, určite pozerajte cenníku na zahraničné operácie. Druhým kritériom je využívanie internet bankingu. Čím viac operácií budete vedieť spraviť online, tým viac ušetríte na poplatkoch a to v každej banke.

Tretím dôležitým kritériom je výber a vklad v hotovosti. Ak robíte tento typ operácií častejšie, sledujte v cenníku ich spoplatnenie. Do úvahy zoberte aj sieť bankomatov, ktoré umožňujú výber, no najmä vklad. Za osobný vklad na pobočke sa totiž platí.

Ako zmeniť banku a preniesť si svoj účet do tej lepšej

Chceli by ste mať účet zadarmo alebo za výhodnejších podmienok? V prvom rade skúste osloviť svoju aktuálnu banku a zistite aktuálne možnosti. Ak budú pre vás nevyhovujúce alebo ak vám banka nevyjde v ústrety, je najvyšší čas na zmenu.

Postup zmeny nie je vôbec zložitý a ani netrvá príliš dlho:

 • v prvom rade musíte ale vyrovnať všetky podlžnosti v banke, ak nejaké máte, najmä pokiaľ ide o povolené prečerpanie, to treba celé vyrovnať
 • potom si vyberte nový účet, o ktorý máte záujem a ktorý vás zaujal, dobre si porovnajte jeho možnosti s tým účtom, ktorý aktuálne máte
 • v novej banke požiadajte o zriadenie účtu a presun pôvodného účtu, starú banku potom už nemusíte navštíviť, o všetko sa postará nová banka
 • nasleduje presun účtu a to vrátane nastavených trvalých príkazov, inkasa alebo povolení pre SEPA platby, proces trvá obvykle do 30 dní

Ľudia sa zmeny banky obávajú najmä kvôli administratívnej náročnosti, ale nie je to vôbec tak zlé. Dôležitejšie je nezabudnúť oznámiť zmenu účtu svojmu okoliu, najmä, pokiaľ podnikáte. V tom prípade nahláste zmeny na daňový úrad, zdravotnú poisťovňu, do Sociálnej poisťovni, telefonickým operátorom a svojim obchodným partnerom.

5/5 - (1 vote)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *