Pôžičky sa začínajú poskytovať za sprísnených podmienok

216

Aktuálna svetová pandémia ovplyvňuje aj finančný segment. K pôžičkám sa klienti dostanú už ťažšie. Parametre pre schválenie žiadosti o úver budú prísnejšie. Úroky zatiaľ ostávajú bez zmeny na nízkych číslach. Európska centrálna banka (ECB) po vyvinutom tlaku stopla snahy o navyšovanie úrokových sadzieb. Úvery tak ostávajú relatívne lacné, no dostane sa k nim menej ľudí. Ak plánujete žiadať o spotrebný úver, pripravte sa na to, že je tu reálna možnosť neschválenia vašej žiadosti.

Slovenská sporiteľňa SLSP podľa svojej hovorkyne prijali opatrenia s poskytovaním nových úverov iba pre malú časť klientov. Chrániť tak chce práve ľudí, ktorí kvôli covidu prišli o príjem peňazí. SLSP hodnotí súčasnú situáciu ako nevhodnú pre zadlžovanie sa spotrebnými úvermi. Úroky pre úvery na bývanie doteraz sporiteľňa nezvyšovala.

Úvery na bývanie a ich sprísňovanie

Čo sa týka úverov na bývanie, UniCredit banka sprísnila LTV pre nových zákazníkov. Noví klienti budú môcť dostať prostredníctvom hypotéky maximálne 60% ceny z nehnuteľnosti. Pre stálych klientov unicreditu je situácia nezmenená, kde je možné čerpať hypotéku do výšky 80% ceny z nehnuteľnosti, pre bonitných klientov dokonca až 90%. Od vzniku pandémie úroky v unicredite kolísali – ako reakcia na trhový stav. úrok z 0,59% sa zdvihol pomaly dvojnásobne na hodnotu 1,09. Začiatkom mája sa však opäť klesol na úroveň 0,79 percenta.

Problémy so splácaním pôžičiek

Do budúcna sa nepredpokladá navyšovanie úrokov za spotrebné úvery aj vďaka tlaku ECB. Covid zapríčinil obmedzenú schopnosť splácania úverov. Za posledné dva mesiace má problém včas splácať pôžičku až 10% ľudí. Splátku si je možné odložiť na 9 mesiacov, čo využilo cca 150 tisíc klientov. Netreba zabúdať na to, že aj po odložení splácania sa istina naďalej úročí. Výsledkom je väčšie preplatenie úrokov. Ak by ste si odložili na 9 mesiacov splácanie hypotéky vo výške 50 000 eur a boli by ste 10 rokov pred jej splatením, výsledkom by bolo preplatenie až o 516€. Ďalším problémom odkladu môže byť úverový register. Aj keď je v ňom uvedená poznámka Covid19, môže to v budúcnosti znamenať prekážku pre získanie iného úveru. Preto si každý krok ohľadom financií dobre premyslite alebo prekonzultujte s odborníkmi v tejto oblasti.

4/5 - (1 vote)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *