Hypotéku pre mladých môžu zasiahnuť nevýhodné zmeny

763

Hypotéky pre mladých za istých podmienok podporuje štát. Štátna podpora v súčasnosti znamená, že počas prvých piatich rokov splácania hypotéky budete mať úrok znížený o 3% p.a. Banka poskytujúca úver by mala znížiť úrok o 1% a štát o 2%.

Ministerstvo financií uverejnilo zmeny v daňovej oblasti týkajúce sa hypotéky pre mladých. Platnosť by mali nadobudnúť od 1. januára 2018. Čo to pre nás znamená?

Štát už nebude podporu poskytovať formou štátneho príspevku, ktorý sa pravidelne mesačne odčítava z úroku. Po novom má mať podpora štátu formu daňového bonusu, ktorú si dlžník bude môcť uplatniť pri ročnom zúčtovaní alebo pri daňovom priznaní, ktoré sa bude podávať v roku 2019. Daňový bonus od štátu si klient potom odpočíta z daní. Je teda len na klientovi, či si daňový bonus uplatní. Nevyhnutné je dodať potvrdenie o výške úrokov, ktoré vám vydá banka. Následne ho zahrniete do svojho daňového priznania sami, alebo o to požiadate svojho zamestnávateľa.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Aká je výška daňového bonusu?

Aj tento daňový bonus má svoj strop. Jeho výška by mala byť 50 % zo zaplatených úrokov na hypotéke. Daňový bonus za zaplatené úroky môže dosiahnuť maximálne 400 eur za zdaňovacie obdobie. Maximálne si počas obdobia piatich rokov teraz uplatníte 2000 eur, doteraz to mohlo byť až 3000 eur. Finančná podpora od štátu je v tomto prípade nižšia. Napríklad pri najvyššom možnom úvere, čo je 50 000 eur je to mesačne len 80 eur. Oproti minulým 3% je to teraz iba 0,8%

Má to aj svoje výhody

Výhodnosť štátneho príspevku v súčasnosti nie je vo všetkých bankách rovnaká. Je to spôsobené tým, že banky si na hypotéky pre mladých zvyšovali úroky. Tieto hypotéky tak mali vyššie úroky ako bežné hypotéky, a tak sa nám zdali hypotéky pre mladých po odčítaní bonusu stále výhodné.

Štátny príspevok v súčasnosti neposkytujú všetky banky, najznámejšie sú Poštová banka a mBank. Štátny príspevok je naozaj výhodný len v dvoch bankách, ktoré poctivo úročia hypotéku o 3% nižšie. Sú to Tatra banka a OTP banka. Naopak, nepoctivé úroky nám poskytne ČSOB a Slovenská sporiteľňa a to tak, ako keby sme štátny príspevok vôbec nemali.

Štátny príspevok formou daňového bonusu tak zabezpečí to, že náš nárok na daňový bonus bude stále rovnaký bez ohľadu na výber banky.

Podmienky hypotéky pre mladých

Od 1.1. 2017 platia nasledujúce tri podmienky:

  1. Vek maximálne do 35 rokov (najneskôr v deň 35. Narodenín)
  2. Hrubý príjem žiadateľa za minulý rok je maximálne 1.155,70 € za mesiac, v prípade dvoch žiadateľov (partneri, manželia) je hranica 2.311,40 €.
  3. Úver je poskytnutý len za účelom nadobudnutia nehnuteľnosti, výstavba, rekonštrukcia či údržba nehnuteľnosti určenej na bývanie – byt, dom.

Príspevok platí na výšku hypotéky do 70% z ceny nehnuteľnosti, maximálne na sumu 50 000 eur.

Hypokalkulačka

Ak plánujete financovať svoje nové bývanie cez hypotéku odporúčame prejsť si viacero možností a vyskúšať našu hypotekárnu kalkulačku. Po odoslaní nezáväznej a bezplatnej žiadosti Vás budú kontaktovať odborníci na bývanie a pomôžu Vám nájsť najlepšie riešenie šité na mieru.

4.9/5 - (11 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *