Na Slovensku momentálne zažívame obdobie najlacnejších hypoték, no tie kráčajú ruka v ruke so zdražovaním nehnuteľností.
Úroky za úver na bývanie v súčasnosti dosahujú výšku priemerne 1,79% . Výhodné pôžičky však so sebou prinášajú veľké mínus – zvyšovanie cien nehnuteľností. Preto je na mieste otázka, či sa nízke úrokové sadzby udržia na Slovensku aj naďalej, alebo dôjde k výraznému obratu prave roku 2017?
Faktory vplývajúce na výšku pôžičky
Na základe názoru odborníkov možno predpokladať, že trend výhodných hypoték sa na Slovensku ešte nejaký ten čas udrží. Pozitívne na to vplývajú nasledujúce tri faktory: menová politika Európskej centrálnej banky, vyššia zamestnanosť a konkurencia medzi bankami.
Podľa predpokladov sa úroky budú udržiavať na nízkej úrovni minimálne do konca roka. Zmeny majú nastať už v priebehu budúceho roku, v ktorom odborníci očakávajú mierny nárast úrokovej sadzby, no pred extrémnym nárastom nás nevarujú.
Významnú úlohu tu hrá aj konkurenčný boj medzi bankami, vďaka ktorému by mohlo dôjsť k čiastočnému zníženiu úrokovej sadzby hypoték.
Vývoj cien nehnuteľností
Vďaka výhodnej hypotéke narástol záujem o kúpu nehnuteľností, čo spôsobilo prirodzený nárast cien, a to priemerne až o 8%. Ceny sa vyšplhali najvyššie v bohatých krajoch, najpomalšie rástli v Košickom a Prešovskom kraji. Na tento trend zareagovala aj Národná banka Slovenska obmedzením hypoték.
Vplyv nezamestnanosti
Aj nezamestnanosť vplýva na výšku úrokov. Je to spôsobené nesplácaním úverov, ktoré negatívne ovplyvňuje úrokové sadzby. Keďže sa počet nezamestnaných občanov v našej krajine stále znižuje, vplyv nezamestnanosti na zvyšovanie úrokov sa nepredpokladá.
Hypokalkulačka
Ak plánujete financovať svoje nové bývanie cez hypotéku odporúčame prejsť si viacero možností a vyskúšať našu hypotekárnu kalkulačku. Po odoslaní nezáväznej a bezplatnej žiadosti Vás budú kontaktovať odborníci na bývanie a pomôžu Vám nájsť najlepšie riešenie šité na mieru.