Ceny bytov rastú na Slovensku rýchlejšie ako v EÚ

832

Byty na Slovensku zažívajú extrémny nárast cien. V porovnaní s Európskou úniou u nás za posledný rok zdraželi dvojnásobne viac. O tejto štatistike informoval Eurostat. Niektoré krajiny môžu hovoriť o vzniku realitnej bubliny, hlavne metropoly.

Ceny dosiahli hodnoty spred ekonomickej krízy

Byty vo veľkých slovenských mestách už dokonca presiahli ceny spred roku 2008. Jedná sa hlavne o hlavné mesto Bratislava, kde byty dosahujú rekordné ceny. Dvojizbové byty zdraželi oproti cenám z roku 2008 o 4,5% a trojizbové byty o 9,5%.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Môžeme hovoriť o jemnej realitnej bubline, podľa odborníkov nie je nebezpečná. Vo väčšine miest sa ešte nedosiahli ceny spred krízy. Malá bublina sa ukazuje skôr vo veľkých mestách.

V druhom štvrťroku 2008, teda pred krízou, bola priemerná cena za štvorcový meter 1549€. V treťom štvrťroku minulého roku 2016 sa priemerná cena zmenila na 1295€ za meter štvorcový. Jedná sa o celoslovenský priemer. Pred krízou (roky 2006-2008) rástli ceny bytov s 20% – 30% medziročným tempom. Súčasné tempo zvyšovania cien je na hodnote 5-7%.

Znižovanie cien sa neočakáva

Stúpanie cien je podľa analytikov prirodzené. Medzi dôvody zvyšovania cien patrí aj ekonomický rast štátu a následná zamestnanosť. Ďalším dôvodom sú priaznivé úrokové sadzby hypoték, aj keď banky urobili v posledných týždňoch jemné korekcie. Po bytoch, hlavne vo väčších mestách, je jednoducho dopyt. Takže so znižovaním cien nerátajte.

Hypotéku nedostanete tak jednoducho ako doteraz

NBS mení pravidlá pre banky, ktoré poskytujú hypotéky. Od marca tohto roku budú môcť banky ponúknuť 100% ceny nehnuteľnosti vo forme hypotéky len 40% z celkového objemu hypoték. Situácia bude horšia pre ľudí, ktorí nemajú našetrené dostatočné množstvo finančných prostriedok, aby mohli vyplatiť rozdiel medzi cenou nehnuteľnosti a výškou hypotéky. O tejto problematike sme napísali tento článok: Hypotéky budú v roku 2017 menej dostupné. Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti, neváhajte a využite našu hypotekárnu kalkulačku. Žiadosť je nezáväzná a tím odborníkov Vám ju vypracuje bezplatne.

4.9/5 - (9 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *