Ceny bytov už neporastú

985

Ceny bytov na Slovensku sú na svojom maxime. Ak chcete predať Vašu nehnuteľnosť teraz je na to najvhodnejší čas. Naopak, ak plánujete kúpu nehnuteľností mali by ste ešte vyčkať. Hypotéky rástli v posledných rokoch kvôli priaznivým podmienkam hypoték. Vysokým cenám bytov nahral aj fakt, že zamestnanosť a ekonomická situácia sa zlepšila.

Veľký dopyt po bytoch vyhnal ich ceny hore. Národná Banka Slovenska (NBS) v januári zasiahla proti vznikajúcej realitnej bubline upravením podmienok pri získanie hypoték. Hypotéku na 100% ceny nehnuteľností už tak ľahko nedostanete. Navyše od apríla musia banky ponechať ľudom po odčítaní splátky úveru ďalšiu rezervu. Zmena podmienok pre získanie hypoték a vysoké ceny nehnuteľností spôsobili, že od nového roka klesol celkový záujem o hypotéku. Situáciu sa banky snažili zachraňovať jarnými akciami.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Opatrenia NBS nabiehajú pomaly, preto sa neočakáva masívne zníženie dopytu pre hypotéky. Opatrenia sa dotknú hlavne ľudí, ktorí nemajú našetrený dostatok vlastných peňazí a menej solventných a zaúverovaných žiadateľov. Po odčítaní výšky splátky a mesačného životného minima 198,09 € musí žiadateľovi o hypotéku ostať od apríla ešte 5% rezerva z jeho príjmu (na každého člena domácnosti). Od začiatku júla to bude už 10% a od januára 2018 už 20%.

Záujem o hypotéky chvíľkovo vzrástol po avizovaní sprísnenia podmienok pri získanie hypotéky. Ďalší nárast sa už neočakáva. Počet zamietnutých hypoték stúpa. Banky už majú pomaly obavy z akceptovania starej predraženej nehnuteľnosti ako záruku za hypotéku. Predĺžila sa aj čakacia doba pre schválenie úveru, keďže banky sú opatrnejšie. Klesanie cien nehnuteľností sa očakáva pri starých bytoch. Nastať by tak malo v horizonte 3-6 mesiacoch.

To, že ceny na trhu sa hýbu nielen nahor, ale už aj dolu, ukazuje aj štatistika Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Napríklad v Prešove o niečo vyše 15%, v Trenčíne takmer o desatinu. O necelých 9% isšli dole byty aj v bratislavských mestských častiach Staré Mesto a Rača. Naopak, drahšie sa predáva v Banskej Bystrici, a to až o štvrtinu, v Žiline takmer o desatinu.

Hypokalkulačka:

Ak vás zaujíma akou mesačnou sumou by ste splácali svoju hypotéku môžete si to vypočítať cez našu hypotekárnu kalkulačku. Stačí si odkliknúť voľbu „pre mladých“ a navoliť výšku sumy a dobu splácania. Vyplnenie formulára je nezáväzné a pripravenie ponuky je zadarmo:

4.7/5 - (7 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *