Ceny nehnuteľností stúpajú. Ak chcete riešiť bývanie, ponáhľajte sa

875

V Bratislave stúpli ceny bytov aj o 10 %, v iných častiach Slovenska je medziročný nárast od 5 do 10 %. Tento rok by pritom mohol byť veľmi podobný.

Ceny nehnuteľností sú večná téma. Niekomu sa zdajú príliš vysoké, inému ešte stále nízke. Spravidla to závisí od toho, kto je kupujúci a kto predávajúci. Reálne čísla vychádzajúce zo štatistík ale nepustia a tie najnovšie hovoria o jasnom trende: ceny nehnuteľností stúpajú a ekonomike sa darí. V roku 2017 by to nemalo byť inak a preto je ideálny čas na riešenie bývania.

Čo hovoria čísla

V treťom štvrťroku 2016 nastal výrazný nárast nehnuteľností, najmä bytov. Medziročný rast bol na úrovni 9%, pričom v predošlom kvartáli to bolo „len“ o 8,2 %. Znamená to, že postupom roka zdražovanie akcelerovalo. Samozrejme, nie všade na Slovensku bolo tempo rastu rovnaké, napríklad v Bratislave sa zvýšili ceny až o 10 %. Čím väčší je dopyt, tým vyššie je aj tempo rastu.

Kým priemerná cena bývania na Slovensku bola v treťom štvrťroku tesne pod hranicou 1.300 € za meter štvorcový, v Bratislave bol priemer viac ako 1.800 €. Napriek tomu je zaujímavé, že ani tieto ceny nie sú stále na úrovní tých, ktoré boli pred krízou v rokoch 2008 až 2009. Je však dosť pravdepodobné, že v roku 2017 sa k tejto hranici priblížia, v prípade niektorých regiónov ju možno aj prekročia.

Novostavby sa zmenšujú, aby boli dostupnejšie

Zaujímavý je najmä trend v oblasti novostavieb bytoviek. Priemerná plocha bežného dvojizbového alebo trojizbového bytu napríklad v hlavnom meste sa za posledné roky zmenšila aj o 16 %, v niektorých prípadoch aj viac. Je za tým hlavne snaha developerov stlačiť výslednú cenu nehnuteľnosti do prijateľnej sumy. Cieľom je, aby si ho mohlo dovoliť čo najviac záujemcov.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

To so sebou prináša ale aj druhý efekt: aktuálny nedostatok novostavieb. V posledných rokoch sa zvyšuje kúpyschopnosť obyvateľstva a v kombinácii s klesajúcimi úrokovými sadzbami na úveroch to zvyšuje dopyt. Ten už dávno predbehol ponuku. Výsledkom je dokonca stav, že v niektorých lokalitách väčších miest môžu stáť staršie byty dokonca takmer toľko isto, čo novostavby.

Premýšľate o bývaní? Nečakajte zbytočne dlho

Rozmýšľate, že je najlepší čas na zaobstaranie si bývania? Premýšľate o kúpe bytu alebo o stavbe rodinného domu? V takom prípade si dajte pozor, aby ste nečakali až príliš dlho na lepšie podmienky. Ako ukázal začiatok roka, už tri banky pristúpili k úprave úrokových sadzieb smerom nahor. Nemusí to síce ešte nič znamenať, ale je to minimálne signál o tom, že úrokové dno sme zrejme už dosiahli.

Využite príležitosť, ktorú ponúka zimné obdobie. Od decembra do marca by zvýšenie cien nehnuteľností nemalo hroziť. Ukazujú to aj štatistiky za prvé tri mesiace z predošlých rokov, keď napríklad medziročný rast priemernej ceny nehnuteľností v rokoch 2015 a 2016 bol len 12 €. Zdá sa, že prvý kvartál je na kúpu či stavbu bývania doslova ideálne obdobie.

Pozor si dajte pri hypotéke

Ak nebudete kupovať alebo stavať „za svoje“, najlepším riešením je hypotéka. Na bývanie sa dá získať hypotekárny úver v desiatke bánk u nás, no ako určite tušíte, nie je to jednoduchý proces. Dôležité je porovnanie nielen úrokov, ale aj iných finančných a nefinančných parametrov. Najväčší pozor si však treba dať na niektoré triky bánk, najmä čarovanie s úrokmi a poplatkami.

Keďže hypotéku si väčšina ľudí berie len raz za život, je na mieste opatrnosť. Aby ste sa nepopálili, je lepšie nechať si všetko spočítať do najmenšieho detailu a potom ponuky konkurencie starostlivo porovnať. S tým vám vie pomôcť aj naša hypotekárna kalkulačka. Chcete  mať istotu, že budete mať najlepšiu hypotéku? Ocenili by ste aj odborné poradenstvo, Tak potom by ste ju určite mali vyskúšať. Nemáte čo stratiť, môžete len získať!

4.4/5 - (13 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *