Chudobnejší preplatia na hypotéke o dosť viac ako bohatí

876

Paradoxne by to malo byť presne naopak, teda tí ktorí máju viac a sú bohatší by mali mať vyšší úrok, nakoľko žijú nadštandarde a máju dostatok financií čiže si môžu dovoliť splácať viac, a chudobnejší by mali mať nižší, lebo pri vyššom úroku budú mat aj vyššie náklady a teda zaplatia viac.

Menej bohatí máju v priemere až o 20 % vyššiu úrokovú sadzbu ako bohatší žiadatelia o hypotéku. Tato prirážka nie je stále rovnaká a v súčasnej dobe je vo výške 10 %, ale nedá sa povedať, že toto je minimum. Z minulosti vieme, že úrokové sadzby pre obidve kruhy žiadateľov boli k sebe ešte bližšie bez akýchkoľvek veľkých rozdielov.

Výška úroku sa v podstate odvíja od schopnosti splácať svoj dlh. „Ak niekto súrne potrebuje peniaze, pravdepodobne nemá vlastné úspory, resp. si ich nevie vybudovať. Ak to nevedel včera a dnes, tak s tým bude mať problém aj zajtra. A požičali by ste niekomu, o kom viete, že bude mať so splácaním problémy? A ak by ste mu predsa len požičali, dali by ste mu rovnaký úrok, ako tomu, kto sa so splácaním nikdy neomešká?,“ vysvetli Pavel Škriniar z Finančnej Hitparády.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Úrok taktiež zohľadňuje riziko, ktoré sa vzťahuje na pravdepodobnosť s omeškaným splácaním finančného záväzku.

Čistý rodinný príjemÚroková sadzbaSplátka*Rodine zostaneRodine zostane
z výplaty v %
Klient A930 €3,30 %131,39 €798,61 €85,87 %
Klient B1700 €2,20 %113,91 €1 586,09 €93,30 %
*úver 30 000 € na 30 rokov

Chudobnejší teda zaplatia za úver o 7 % až 35 % viac pri 3 ročnej a o 8,3 % až 30 % viac pri 5 ročnej fixácii ako bohatší klienti.

 Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku

5/5 - (21 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *