Dotovanie úrokového bonusu hypoték pre mladých končí

859

Systém dotovania hypoték pre mladých čaká zmena. Mal by byť spravodlivejší. Po zmene systéme dotovania sa budú náklady na úver odpočítavať z daní. Ministerstvo financií však detaily zmeny zatiaľ neodprezentovalo. V súčasnosti rezort financií stále skúma možnosti nastavenia parametrov pre odpočítateľnú položku. Hypotéky pre mladých tvoria približne 15% z celkového objemu poskytnutých hypoték, takže zmeny sa dotknú viacerých ľudí.

Aktuálne dotovanie je nastavené zle

Analytici sa zhodujú, že súčasný systém podporuje aj ľudí, ktorí dotáciu nepotrebujú. Pripomeňme si, že doterajší systém dotuje 2% úroku štátom a 1% úroku bankou. Dotovanie úroku vo výške 3% tak stráca zmysel pri priemernej sadzbe na trhu, ktorá je pod 2%.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Odborníci si myslia, že zmeny budú mať na hypotekárny trh pozitívny vplyv a vyrovnajú rozdiely vo výpočte štátneho príspevku v jednotlivých bankách. Spôsob dotovania úrokov sa líši podľa konkrétnej banky. Niektoré z bánk znižujú splátku o úrokový bonus v aktuálnom mesiaci. Iné zasa vrátia bonus s mesačným oneskorením, teda po zaplatení splátky. Rozdiel potom vzniká vo výške istiny úveru, ktorého klesanie nie je totožné vo všetkých bankách. Tento rozdiel môže po prvých piatich rokoch splácania znamenať pre klienta aj sumu vo výške tisícoch eur.

Ako dotovanie funguje v Európe

Daňovo odpočítateľné položky sú bežné aj v krajinách EÚ. Naši susedia v Českej Republike si môžu od základu dane odpočítať zaplatené úroky vo výške do 25 000 Kč mesačne (bezmála 1000€), čo je objem až do 300 000 Kč ročne. Daň môže byť ročne znížená maximálne o cca 1660€ (45 000 Kč). Túto hranicu však dosiahnu iba klienti s vysokou hypotékou. Odpočítavať si môžu len úroky, nie celú splátku aj s istinou. Tento odpočet môžu využiť len fyzické osoby.

Podobný systém funguje aj vo Švédsku, Nórsku či Holandsku aj s vrchnými limitmi odpočtu. Systém má aj kritický pohľad a to ten, že môžu narastať ceny nehnuteľností z dôvodu ľahšieho získania bytu či domu.

Súčasné podmienky získania hypotéky pre mladých

  • Vek do 35 rokov
  • Dotovaná úroková sadzba o 3%. Z toho dotuje 2% štát a 1% banka.
  • Nárok má žiadateľ s priemerným mesačným príjmom menším ako 1 155,70€, ak o hypotéku žiada dvojica môže to byť dvojnásobok teda 2311,40€

Ak je pre Vás téma hypotéky aktuálna neváhajte využiť našu hypokalkulačku pre najlepšiu ponuku od finančných odborníkov, ktorá je nezáväzná a zadarmo.

4.9/5 - (10 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *