
Banky pri poskytovaní hypoték živnostníkom prizerajú hlavne na základ dane z predchádzajúceho roku a uhradenú daň. Ak tento parameter nie je dostačujúci do úvahy berú niektoré banky aj percento z obratov z daňového priznania za posledné daňové obdobie. Väčšinou sa banky pohybujú okolo 10%, pri niektorých bankách to môže byť viac. Výpočet z obratu je výhodnejší hlavne pre podnikateľov, ktorí nakupujú drahší tovar a následne ho predávajú. Ak je žiadateľ o úver fyzická osoba, ktorá je súčasne majiteľom s.r.o. (spoločnosti s ručením obmedzeným) dokážu banky taktiež akceptovať príjem z obratu spoločnosti.
V s.r.o. vo všeobecnosti bývajú obraty vyššie ako pri živnostiach. Nie každá banka akceptuje príjem z obratu spoločnosti ak je v nej viac spoluvlastníkov. Preto ak fyzická osoba žiada o úver musí si dať pozor či je jediným vlastníkom. V inom prípade sa berie iba podiel obratu. Záleží však od konkrétnej banky či je ochotná vziať do úvahy aj príjem z eseročky, kde je vlastníkov viac.
V súčasnej dobe je ešte stále možné vychádzať aj z obratov na účtoch členov. Ale iba pri vybraných druhoch komôr ako napr. advokáti, notári, autorizovaní architekti a pod. Pri týchto prípadoch dokážu banky akceptovať aj 60% celkového príjmu. Z obratov na účtoch môžu banky vychádzať aj pri zamestnaniach ako IT alebo finančný sprostredkovateľ.
Ak plánujete riešiť hypotéku práve týmto spôsobom nemali by ste to odkladať a začať s vybavovaním v dohľadnej dobe. Je totiž možné, že od budúceho roka bude tento spôsob značne obmedzený.
Vyskúšajte našu hypotekárnu kalkulačku