Nečakaná výpoveď s hypotékou na krku

860

Predtým, než si vezmete hypotéku na 30 rokov, uvažujete nad rôznymi situáciami, ktoré sa vám počas dlhej doby splácania môžu prihodiť. Okrem odchodu na materskú dovolenku, s ktorým je potrebné počas nastavovania splátok rátať, nás môže zaskočiť aj ďalší problém – nečakaná výpoveď v práci. S tou neráta nikto z nás, a preto je potrebné sa na to vopred pripraviť.

Dostal som výpoveď – čo teraz?

Hlavné je zachovať chladnú hlavu a prejsť si všetky možnosti, ktoré nám finančný trh ponúka. Najskôr je potrebné  kontaktovať banku, ktorá vám hypotekárny úver poskytla. Ďalej máte na výber z dvoch najznámejších možností – žiadosť o predĺženie lehoty splatnosti hypotéky alebo odklad splátok.

V prípade, že nemáte vo výhľade novú prácu a budete bez finančných prostriedkov dlhšiu dobu,  odporúča sa podať žiadosť o predĺženie splatnosti hypotéky. Nasleduje proces schvaľovania vašej žiadosti, ktorý môže trvať istú dobu. Preto je potrebné túto situáciu hlásiť banke ihneď, ako sa o výpovedi dozviete, t.j. ešte pred uplynutím trojmesačnej výpovednej doby. Ďalším limitujúcim faktorom tohto riešenia je váš vek.

Pri dočasnom, krátkodobom znížení príjmov je pre vás vhodná druhá možnosť – odklad splátok. Ten pokryje vašu platobnú neschopnosť iba na pár mesiacov. Pozor, splátky sa vám neodpustia úplne, iba výrazne znížia, čo vám v danej situácii aj tak pomôže. Istina, teda suma tvoriaca základ hypotéky, sa vám síce odloží, ale úroky splácate banke ďalej. V praxi to znamená, že pri hypotéke 70 000 eur s úrokom 1,5% so splatnosťou 30 rokov nebudete musieť banke platiť pôvodnú splátku 241,60€, ale iba úroky vo výške 87,50€.

Výsledkom odkladu splátok bude buď predĺženie doby splatnosti alebo navýšenie splátok.

Register a hypotéka

Aby vám banka tieto možnosti schválila, musíte mať čistý úverový register. Na druhej strane ak banka vašej žiadosti vyhovie a splátky si odložíte, zanechá to záznam vo vašom registri čo môže znamenať problém pri ďalšej žiadosti o pôžičku, a to až 5 rokov po jej splatení.

Ak ste sa už dostali do situácie krátkodobej platobnej neschopnosti, výhodnejším riešením krytia splátok bude bezúčelový spotrebný úver. Vaše úverové záznamy tak budú bez negatívneho zápisu.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Najvýhodnejším riešením pri strate zamestnania je poistenie úveru, pri ktorom poisťovňa uhradí splátky až po dobu 12 mesiacov.

4.9/5 - (17 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *