Ofsetová hypotéka: ponúka ju Fio a najnovšie aj Poštová banka. Čo to je?

1022

Zápočtová hypotéka, zvaná aj ofsetová, je u nás pomerne neznámy pojem, no napríklad vo Veľkej Británii alebo aj v susednej Českej republike ju poznajú dobre.

Myslíte si, že nie je možné platiť hypotéku s nulovým úrokom alebo výrazne lacnejšie, ako tomu je teraz? Nie, nehovoríme o hypotekárnom úvere pre mladých so štátnym príspevkom, ale o úplne bežnej komerčnej hypotéke. Princípom ofsetovej hypotéky je, že ak máte nejaké prostriedky uložené v banke, započíta vám ich banka „oproti“ tým, ktoré čerpáte cez úver.

Fio banka a Hyposporiace konto

Fio banka má vo svojej ponuke účelový hypotekárny úver na bývanie zvaný Fio hypotéka. Túto hypotéku si môžete vybaviť od 10.000 € až do 85 % hodnoty nehnuteľnosti, splatnosť je štandardná v rozmedzí od 5 do 30 rokov. Pri využití všetkých možných zliav a zafixovaní úroku na 3 roky je možné získať úrokovú sadzbu 1,48 % ročne.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Potiaľto by sa jednalo o úplne bežnú hypotéku. Fio banka k nej však ponúka špeciálne Hyposporiace konto. Na toto konto si môžete vložiť svoje úspory, najmenej 2.000 €, pričom zmyslom takéhoto uloženia peňazí je, že istina Fio hypotéky vo výške aktuálneho zostatku úspor nebude vôbec úročená.

Ak by ste napríklad zobrali hypotéku vo výške 50.000 € a na Hyposporiacom konte by ste mali uložených 25.000 €, platíte úroky len z rozdielu týchto dvoch súm. Ak by ste mali na sporiacom konte dokonca 50.000 €, máte v podstate bezúročnú hypotéku. S úsporami môžete pritom ľubovoľne nakladať a máte ich kedykoľvek k dispozícii.

Poštová banka vstupuje na trh s hypotékami

S niečím podobným prišla na trh od začiatku apríla aj Poštová banka. Tá je známa tým, že doteraz ako jedna z mála retailových bánk so širokou sieťou pobočiek neposkytovala hypotekárne úvery, ale len bežné spotrebné úvery.

Jej bezúčelová Dobrá pôžička ako aj konsolidačný úver Lepšia splátka boli aj sú stále veľmi populárne najmä pre zaujímavé podmienky a veľmi dobrú dostupnosť. Vybaviť si ich môžete napríklad len na občiansky preukaz bez dokladovania príjmu, avšak len vtedy, ak pracujete na trvalý pracovný pomer.

Najnovšie banka vstupuje do vôd hypotekárnych úverov so svojim úverom na bývanie zvaným Užitočné bývanie. Táto hypotéka Poštovej banky bude dostupná od 10.000 € a lehota splatnosti bude bežných 4 až 30 rokov. Úrokovú sadzbu bude možné zafixovať na 1, 2, 3 alebo 5 rokov.

Úver bude zabezpečený zriadením záložného práva na tuzemskú nehnuteľnosť. Čerpať úver je možné jednorazovo, z čoho nepriamo vyplýva, že pôjde len o hypotéku na kúpu nehnuteľnosti, nakoľko pri stavbe rodinného domu je väčšinou treba postupné čerpanie. K hypotéke bude možné samozrejme dojednať aj poistenie schopnosti jej splácania.

Úrok si môžete znížiť až na polovicu

Poštová banka k svojej novej hypotéke ponúka doplnkovú službu zvanú Úspora. Ide tiež o ofsetovú hypotéku, ktorá sa však v niečom od tej z Fio banky odlišuje. Výhodou je napríklad to, že na jednu hypotéku môže byť naviazaných až 5 sporiacich účtov.

To znamená, že ak si napríklad mladomanželia vybavia úver, môže im ich rodina, ktorá bude mať sporiaci účet v banke, pomôcť k nižšiemu úroku. Nevýhodou však je, že maximálne možné zníženie úrokovej sadzby je 50 %, teda na polovicu pôvodného úroku. 0 % hypotéku tak v tomto prípade nedosiahnete.

Keďže najnižší možný komerčný úrok je 1,45 % p.a., vybaviť si vďaka úspore môžete úrok najmenej 0,725 % ročne. Na druhú stranu, vďaka možnosti spojenia viacerých sporiacich účtov to bude mnohým ľuďom vyhovovať viac.

Porovnajte si hypotéky online!

Hoci sú ponuky Fio banky aj Poštovej banky nepochybne veľmi zaujímavé, môže sa pokojne stať, že inde by ste mohli získať ešte lepšie. Kto nemá nasporených príliš veľa peňazí, pre toho nie je offsetová hypotéka zatiaľ príliš využiteľná. Ak by aj človek získal nárazovo väčšie množstvo peňazí, zrejme ich skôr použije na mimoriadnu splátku.

Preto vám odporúčame porovnať si aj štandardné úvery na bývanie. Pokiaľ nechcete strácať čas s obehávaním bánk, odporúčame našu online hypokalkulačku. Za pár minút získate prehľad o aktuálnych podmienkach aj úrokoch na hypotékach a ak by ste mali o niektorú záujem, môžete si dať vypracovať nezáväznú ponuku zadarmo!

4.9/5 - (25 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *