Predschválený úver možno končí

691

Predschválený úver (pôžička, ktorá je vopred pripravená na schválenie) možno od 1. januára 2019 skončí. Navrhuje to NBS (Národná banka Slovenska). Požičiavanie peňazí má čoraz prísnejšie pravidlá. Do rany prišiel aj predschválený úver. Práve tento typ pôžičiek sa stal medzi Slovákmi populárnym vďaka obmedzeniam týkajúcich sa klasický pôžičiek. Slováci sa aj naďalej rýchlo zadlžujú – v porovnaní s európskymi krajinami. Koniec minulého roku bolo zadlženie Slovákov na úrovní 38% HDP (hrubého domáceho produktu). V roku 2009 sme boli však v zadlženosti druhá najmenej zadlžená krajina v strednej a východnej Európe.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Čo je predchválený úver

O predschválenej pôžičke počul už asi každý z nás. Marketing banky ju dáva do pozornosti svojim klientom online prostredníctvom internet bankingu, mobilnej aplikácie, reklamnými letákmi zaslanými poštou či telefonátom. S lákavými ponukami predschválenej pôžičky ihneď sa môžeme stretnúť online, ale aj offline. Banky Vám dokážu ponúknuť výšku predschváleného úveru podľa Vašej bonity (napr. podľa výšky pravidelných príjmov na osobný účet, …) Ponuka je na prvý pohľad lákavá, najmä ak Vám v hlave preblesne myšlienka nového jazdeného auta alebo prerábky bytu. Pre banky je ponuka predschváleného úveru výhodná nakoľko sa priemerne ponúkajú za úrok 9,76 %. Preto sa v súčasnej dobe často stáva, že Vás banka kontaktuje a povie Vám, že máte schválených pôžičku na 10 000 eur a stačí prísť na pobočku podpísať papiere. Predschválená môže byť aj minipôžička resp. pôžička v nižšej sume.

Obmedzenia pôžičiek a úverov

Po novom roku pocítia obmedzenia v úveroch najmä ľudia, ktorí zarábajú menej. Banky budú musieť posudzovať žiadateľa nielen podľa toho koľko zarába, ale aj podľa výšky jeho mesačných nákladov. Výška úverov sa teda môže obmedziť hlavne pre žiadateľov, ktorí už splácajú staré pôžičky.

Rast a zvyšovanie úrokov

Nízke úroky pre pôžičky a hypotéky ma na svedomí tlačenie peňazí ECB (európskej centrálnej banky), to sa už ale skončí v decembri. Zvyšovanie úrokov teda môžeme očakávať už o tri roky. Najväčší vplyv bude mať na hypotekárne úvery. Splátky hypoték v niektorých prípadoch môžu zdražieť aj o 125 eur (napr. pri splácaní hypotéky vo výšky 120 000 eur). Preto sa NBS rozhodla limitovať dlhy na maximálnu výšku 8 ročného zárobku. Teda ak napr. zarábate 700 eur mesačne, maximálne Vám banka požičia 67 200 eur. Zakázané sú aj hypotéky na 100% LTV teda plnú sumu ceny nehnuteľnosti. Aktuálne sa dá získať maximálne 90% LTV. Neskôr sa bude obmedzovať na 80%.

5/5 - (42 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *