Refinancovanie hypotéky je už vyše roka „za babku“. Nové podmienky pomohli každému

836

Pred rokom sa zmenili podmienky pre predčasné splatenie hypotéky. Kým predtým banky účtovali poplatok 4 až 5 % zo sumy úveru, po novom je to už len 1 %.

Predstavte si situáciu, že už nejaký ten rok splácate hypotéku s úrokom 2,5 % ročne. Za posledné obdobie však úroky v bankách klesli a vy by ste poľahky dostali úver aj s úrokom pod 2 %. Čo s tým spraviť? Ak ho predčasne splatíte a budete refinancovať, zaúčtuje si vaša banka „pokutu“ vo forme poplatku za predčasné splatenie.

 „Beblavého novela“ rozhýbala trh

Presne toto bolo úplne bežné napríklad dva roky dozadu. Banky si účtovali poplatok za predčasné vyplatenie hypotekárneho úveru vo výške až 5 % zo zostávajúcej istiny. Nie každému sa tak oplatilo predčasne splatiť hypotéku a preniesť si ju do inej banky. Ak ste totiž mali napríklad zostatok na pôvodnom úvere 50.000 €, mohli ste pokojne zaplatiť banke aj 2.500 €.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

To už bola suma, ktorá naozaj bránila efektívnemu refinancovaniu a naozajstnému konkurenčnému súboju bánk. Práve preto bola pred rokom prijatá novela zákona, ktorú presadil vtedy nezávislý poslanec Miroslav Beblavý. Táto novela určila, že maximálna výška poplatku za predčasné splatenie hypotéky môže byť 1 %.

Kým dovtedy platilo, že kto chcel naozaj ušetriť, musel čakať na koniec obdobia fixácie, od marca 2016 sa oplatilo refinancovať hypotekárny úver takmer naozaj každému. Dnes už napríklad pri zostatku 50.000 € zaplatíte poplatok za predčasné splatenie hypotéku maximálne vo výške 500 € a môžete prejsť ku konkurencii kedykoľvek.

Zníženie pokuty a finančná situácia rozhýbali trh

Málokto z vás si zrejme pamätá, že ešte v roku 2014 bol bežný úrok na hypotekárnom úvere okolo 3,3 % ročne. Rok predtým to bolo o necelé percento viac. Kombinácia zníženia pokuty za refinancovanie a zmien na finančných trhoch priniesla ešte dynamickejší prepad úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch.

Za posledný rok sme boli svedkami neustáleho klesania úrokov. Takmer ihneď po prijatí nových pravidiel refinancovania začali klesať najmä úroky na krátkodobých fixáciách, čiže do 3 rokov. Od leta sa k nim pridávali aj fixácie na 5 rokov a na jeseň prišli viaceré banky, napríklad VÚB, s akciami na zvýhodnený úrok aj pri 10 ročnom fixe.

Kde nájdete najlacnejšiu hypotéku?

Tohtoročný marec ako začiatok novej hypotekárnej sezóny predčil všetky očakávania. Ak si niekto myslel, že úroky už narazili na svoje dno, mýlil sa. Viaceré banky začali svoje kampane s akciovým znížením úrokových sadzieb a niektoré do toho pridali aj rôzne ďalšie zľavy, najčastejšie vo forme odpustenia poplatku za vybavenie úveru.

Lídrom v pomyselnom rebríčku čo najnižších úrokov je už takmer rok UniCredit Bank. Tá ponúka Hypoúver Invest na splatenie úveru s úrokom od 1,19 % p.a. a rovnako aj s odpustením poplatku za vybavenie nového úveru. Tesne za ňou nasleduje OTP banka, ktorej úrok začína na hodnote 1,20 % ročne. Zhodný úrok ponúka aj Prima Banka.

Naša najväčšia banka na trhu, Slovenská sporiteľňa, ponúka najnižší úrok len 1,39 % p.a., avšak na jeho dosiahnutie musíte splniť viaceré podmienky. S rovnakým úrokom spustila jarnú akciu aj Všeobecná úverová banka. Refinančný hypotekárny úver v ČSOB má úrok len o 1 stotinu vyšší, čiže 1,40 % za rok.

V pásme od 1,40 % do 1,50 % sa nachádzajú hneď tri banky: Tatra Banka, Fio banka a Sberbank. mBank ponúka na refinancovanie hypotéky a aj na novú účelovú hypotéku úrokovú sadzby 1,59 % ročne. Samozrejme, všetky tieto čísla sú len orientačné a podľa vašej individuálnej situácie sa môže stať, že niekde vám ponúknu úrok oveľa vyšší, ako je „reklamovaná“ sadzba.

Refinancujte s nami!

Navnadili sme vás na refinancovanie? Tak potom skúste refinancovať svoju hypotéku pohodlnejšie a výhodnejšie práve s nami. Ako na to? Všetko začína pri našej hypokalkulačke. Na základe parametrov, ktoré do nej zadáte, vám vieme orientačne porovnať aktuálne ponuky refinančných hypoúverov.

No porovnanie nie je to jediné, čo získate. Priamo cez internet získate najlepšiu ponuku na refinancovanie hypotéky a to zadarmo, bez akýchkoľvek poplatkov. Na základe tejto nezáväznej ponuky si potom viete sami veľmi rýchlo spočítať, či sa vám oplatí alebo neoplatí týmto spôsobom refinancovať váš aktuálny hypoúver. Nemáte teda čo stratiť a môžete veľa ušetriť!

4.8/5 - (6 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *