3 banky zvýšili úroky na hypotékach. Porovnanie ponúk bude dôležitejšie, ako predtým

1006

Odzvonilo dobám, kedy boli úroky hypotekárnych úverov pod hranicou 1,5 % ročne? Ako sa hovorí, jedna lastovička leto nerobí, ale prvé náznaky už prichádzajú.

Koncom roka pristúpili niektoré banky k viacerým zmenám v hypotékach. Všetko to začalo v UniCredit Bank, ktorá zvýšila úroky na hypotékach pre všetky fixácie. Od nového roka sa pridala Slovenská sporiteľňa, ktorá tak spravila len pri 5 ročnom fixe. O deň neskôr, konkrétne od 2. januára, ju nasledovala aj Sberbank. Zatiaľ ale ide len o kozmetické zmeny.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

UniCredit zvyšovala najviac, Slovenská sporiteľňa „len“ rušila akciu

Čo sa týka konkrétnych čísel, najviac hore išli úroky v prípade UniCredit Bank. Treba ale objektívne povedať, že hypotéky od tejto banky patrili počas minulého roku k najvýhodnejším a pri niektorých fixáciách boli aj najvýhodnejšie. Prekonať napríklad 5 ročný fix s úrokom 1, 19 % nedokázala v roku 2016 žiadna iná banka. Zvýšenie na 1,39 % je teda stále ešte „v norme“.

UniCredit zvyšovala úrok aj pri 7 ročnom fixe z 1,39 % na 1,69 % ročne. Pri 10 ročnej fixácii prišlo k zvýšeniu až na 1,89 %. Slovenská sporiteľňa pristúpila k zvýšeniu len pri 5 ročnej fixácii úroku a to z 1,49 na 1,59 % p.a., pričom toto zvýšenie zdôvodnila zrušením pôvodne akciovej sadzby. O dve desatiny zvýšila úrok na hypotéke s fixovaním 5 rokov aj Sberbank a to z 1,59 % na 1,79 % ročne.

Aj jedna desatina percenta vám zvýši splátku

Myslíte si, že zmena úroku napríklad o jednu desatinu percenta nedokáže príliš ovplyvniť splátku? Mýlite sa. Čím je hypotéka vyššia a čím dlhšiu dobu ju budete splácať, tým je vplyv úroku citeľnejší. Samozrejme, nejde o takú sumu, ktorá by mohla „zruinovať“ rodinný rozpočet, ale aj niekoľko € mesačne môže v konečnom dôsledku napríklad za celý rok byť relevantnou položkou.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť, ako veľmi sa zmení splátka hypotéky pri zvýšení úrokovej sadzby len o 0,1 %, napríklad z pôvodnej sadzby 1,5 %. Zvýšenie splátky je prepočítané pri splatnosti 20 rokov. Tabuľka vám ukáže aj to, aký efekt má zvýšenie úroku na preplatenie z dlhodobého hľadiska:

Výška hypotéky:Mesačné zvýšenie splátky o:Zvýšenie preplatenia za dobu 5 rokov o:
30.000 €1,39 €83,40 €
60.000 €2,76 €165,60 €
80.000 €3,69 €221,40 €
100.000 €4,61 €276,60 €
150.000 €6,92 €415,20 €

Začiatok sezóny ukáže viac

Zima je typické mimosezónne obdobie pre úvery na bývanie. V tomto období a na prelome rokov banky zvyknú upravovať svoje ponuky a to najmä preto, že nemajú aktuálne žiadne akcie na hypotéky. Preto nie je treba podliehať panike v prípade menších zmien a trend ukáže viac začiatok jari, kedy sa hypotekárna sezóna obvykle rozbieha. A jar obvykle prináša aj zvýhodnené ponuky.

Pravdou však je, že tento rok sa nemusíme dočkať takého boomu, ako v tom minulom. Úrokové sadzby na medzinárodných finančných trhoch by síce nemali prudko vyletieť nahor, ale rovnako už zrejme ani nie je priestor pre ich pokles. V kombinácii so sprísnením podmienok pre poskytovanie hypoték zo strany NBS tak možno očakávať, že zvýšenie úrokov bude nasledovať viacero bánk.

Porovnanie hypoték získa váhu

Presne tak, porovnanie bude dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým. Či už pôjde o porovnanie úrokov, alebo aj o porovnanie nefinančných podmienok, parametrov a výhod. Umožní vám banka rýchlejšie splácanie? Budete môcť vložiť viac mimoriadnych splátok? Zníži vám poplatky alebo inak zvýhodní ďalšie bankové služby? Toto všetko bude treba brať do úvahy viac, než predtým.

Čo sa týka úrokových sadzieb na hypotékach, treba si vždy premyslieť, aká doba fixácie je vhodná a aká je už „prepálená“. Naozaj potrebujete napríklad zafixovať úrok až na 10 rokov? A oplatí sa viac 3 ročný alebo 5 ročný fix? Odpoveď na toto dá jedine porovnanie s kalkulačkou v ruke. Alebo, ešte lepšie, s našou online hypokalkulačkou. Tá vám ušetrí čas, peniaze a pripraví nezáväznú ponuku na najlepšiu hypotéku. Vyskúšajte ju, nemáte určite čo stratiť!

4.9/5 - (7 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *