Ak plánujete rekonštrukciu bytu počítajte s rezervou

713

Štatistiky uvádzajú, že do rekonštrukcie bytu či domu sa púšťame priemerne každých 7 rokov. Súčasťou rekonštrukcií bývajú prerábky jadra, podlahy, okien alebo aj kuchynskej linky. Pred tým ako sa pustíme do úprav nášho bývania urobíme si kalkulácie. Bude to však stačiť? Odborníci odporúčajú k predbežnej sume pripočítať 10-20%.

Platí to aj keď Vám prerábku príde realizovať firma. Cenovú ponuku dostanete určite predom. Ľahko sa môže stať, že v nej nebude obsiahnuté všetko a celkové výdavky sa zvýšia. Pri svojpomocnej rekonštrukcii je šanca, že na niečo zabudnete ešte väčšia.

Z čoho zaplatiť rekonštrukciu

Usporené peniaze

Ak sa Vám podarilo ušetriť plnú sumu na rekonštrukciu patríte k tým šťastnejším. Nemusíte preplácať požičané peniaze v úrokoch.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Hypotekárny úver

Ak Vaša nehnuteľnosť ešte nie je zaťažená hypotékou môžete využiť práve takýto spôsob. Výška požičanej sumy však môže byť o 20-30% nižšia ako cena nehnuteľnosti. Môžete sa dostať k úrokom 1,20 až 3% s fixáciou až na 10 rokov, čiže budete mať priestor na komfortné splácanie. Požiadať o hypotekárny úver môžete aj cez našu hypokalkulačku, kde Vám finanční odborníci nájdu najlepší spôsob.

Stavebné sporenie

Ak si šporíte prostredníctvom stavebného sporenia viac ako 6 rokov môžete získať stavebný úver. V prípade, že máte našporenú polovicu dokážu sa úroky priblížiť k tým hypotekárnym s podobným obdobím splácania. Pozor, ak ste stavebné sporenie otvorili len nedávno resp. pred menej ako 6timi rokmi a máte našetrené málo peňazí môžu sa výdavky na úroky vyšplhať až na 7%. Viac o stavebnom sporení sa dočítate v našom článku Oplatí sa stavebné sporenie v roku 2017?

Úver

Toto riešenie je najjednoduchšie a najrýchlejšie. Nevýhodou sú vyššie úroky ako pri predchádzajúcich možnostiach. Môžete sa dostať na úroveň 3,5 až 6,5%. Úrok však závisí aj od Vašej bonity. Výnimkou nie sú ani viac ako 10%-né úroky. Peniaze si môžete požičať na maximálne 8 rokov – čiže na kratšiu dobu ako pri hypotékach alebo stavebných úveroch. Vybrať si môžete z množstva úverov. Začnite pri bankových úveroch, ak sa Vám nepodarí z nejakých dôvodov získať pôžičku z banky ostáva Vám ďalšia možnosť a to nebankové úvery.

4.9/5 - (7 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *