Zamotali ste sa do pôžičiek? 10 rád, ako sa dostať z dlhov

1600

Len málokto dnes dokáže žiť bez ťarchy dlhov a aj keď väčšina ľudí dokáže fungovať bez pôžičiek tak stále nad nimi visí hypotéka.

Pôžička je dobrý sluha, ale zlý pán čo platí hlavne v nečakaných životných situáciach kedy zrazu pokryť všetky výdavky nieje jednoduché pričom mnoho ľudí sa ďalej zamotáva do kolotoča požičiavania.

Ako sa vymotať z takejto situácie vám poradíme v nasledujúcich tipoch.

1. Sporenie v banke

Možno poznáte „domáce“ sporenie do prasiatka, ale to vám nepomôže pretože je to až príliš veľké pokušenie minúť peniaze neskôr. Ak by ste však tieto peniaze minuli na splatenie dlhov alebo aspoň predčasne splátky bola by to dobra investícia. Prečo sa však oplatí sporiť v banke? Nemáte reálny dosah na úspory, preto ich nemôžete minúť kedykoľvek a dostanete aspoň male percento úroku od banky, ktoré by ste inak nemali. Po nasporení môžete ihneď vyplatiť časť dlhov alebo mimoriadne splátky, ktoré vám pomôžu skrátiť čas splácania pôžičky.

2. Žiadny kontokorent alebo kreditka

Dávajte si pozor pri možnosti ísť do mínusu na vašom účte alebo pri používaní kreditiek pretože pri týchto službách sú najvyššie úroky preto aj malé sumy draho preplatíte. Čiže pokiaľ ste si istí, že pôžičku nedokážete vrátiť počas bezúročného obdobia tak ju určite nevyužívajte.

3 Refinancujte všetky svoje úvery a pôžičky

V prípade ak splácate viacero dlhov, či už kreditka, spotrebný úver alebo nebankové pôžičky odporúčame vám konsolidovať vaše financie cez refinančnú pôžičku. Nielen že častokrát získate výhodnejšie podmienky a úroky oproti pôvodnej pôžičke čim ušetríte, ale aj zlúčite všetky vaše splátky do jednej mesačnej.

4. Skúste brigádu na privyrobenie

Jedným z najrýchlejších spôsobov ako sa vyslobodiť z kolotoča dlhov je zvýšenie mesačného príjmu. Skúste si nájsť brigádu alebo mikro-prácu, ktorá vás veľmi nezaťaží, ale určite pomôže. V dnešnej internetovej dobe sú veľmi populárne tzv. freelancerske a dopytové portály, kde si môžete nájsť prácu na doma alebo v oblasti, ktorú poznáte. (123dopyt.sk, Jaspravim.sk, nakoduj.to).

5. Skontrolujte si položky v rozpočte

Odporúčame vám aby ste si prešli všetky položky v rozpočte. Najjednoduchším spôsobom je siahnuť po výpisoch z účtu za posledne mesiac a porozmýšlať, kde by ste mohli ušetriť.

6. Premyslite si na čo najviac míňate

Určite by ste mali vynechať míňanie peňazí na zbytočnosti. Kávičkovanie, skok na pivo alebo sladkosti pre deti a obedy v reštauráciach namiesto varenia, skúste sa zamyslieť, že ak ste vo finančných problémoch musíte taktiež ubrať zo svojho štandardu. Ak sa vaša situácia finančne zlepší môžete si opäť dovoliť aj tieto veci.

7. Pôžička od blízkeho

V prípade ak máte vo svojom okolí blízku osobu, ktorá by bola ochotná pomôcť, tak poproste o dočasnú bezúročnú pôžičku aby ste mohli ihneď vyplatiť všetky svoje dlhy a nemíňať ďalšie peniaze na úroky. Avšak nezabúdajte na staré známe „kamaráti buďme, dlhy si plaťme!“

8. Začnite od najmenších dlhov po najväčšie

Čím skôr splatíte pôžičku tým viac ušetríte na úrokoch. Dlhy vám taktiež budú rýchlejšie ubúdať a vás to viac motivuje. Preto začnite vždy tam, kde máte požičané najmenej peňazí.

9. Trvalý príkaz na splátky

Trvalý príkaz na splátky zaručí to, že peniaze vám z účtu stále odídu a nemusíte platenie odkladať alebo sa báť, že zabudnete. To vás prinúti k lepšiemu hospodáreniu.

10. Šetrenie energiami

Zdanlivo nepodstatná vec, ktorá vám z dlhodobého hľadiska pri vyúčtovaní môže ušetriť veľa. Určite to poznáte pustená voda keď ju nepotrebujete, zapnuté svetlo alebo televízor keď si odbehnete preč. Jedna sa o zlozvyky, ktoré keď odstránite určite vám dokážu do budúcna ušetriť peniaze.

Vyplňte žiadosť o refinancovanie vašich dlhov:

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *