Banky máju spôsoby ako zmiasť klientov pri pôžičkách

953

Nie je všetko zlato čo sa blyští, toto príslovie platí aj pre banky a ich kreatívne nápady ako zmiasť klientov pri čerpaní pôžičiek. Štandardne už isto poznáte, že úroková sadzba úveru na čokoľvek je od 5,90%, pričom na zmluve je častokrát uvedené 9,9%.

Bežní klienti, ktorých naláka reklama sú potom konfrontovaný s realitou kde rozdiely v úrokoch uvádzaných v reklamách s tými na zmluvách sú značné odlišné. Žiadatelia by mali brať na vedomie, že prirážka k propagovanému úroku z reklamy na spotrebný úver môže byť v ráde jednotiek percent a to od 0 až 7 %. Priemerne sa klientovi pripočíta 2,4% k propagovanej úrokovej sadzbe.

Tieto reklamné ťahy určite neposilnia finančnú gramotnosť nasej spoločnosti, skôr naopak bude stále pretrvávať názor, že banky sa všetkými spôsobmi snažia klienta oklamať.  Na Slovensku je v súčasnosti iba jedna banka, ktorá riadne uvádza vo svojom cenníku rozpätie úrokov od do. Taktiež je málo bankových domov, ktoré ponúkajú všetkým žiadateľom rovnakú úrokovú sadzbu. Banky šikovne vo svojich cenníkoch vždy uvádzajú iba tu najnižšiu  úrokovú sadzbu.

Chcete výhodnú pôžičku na mieru ešte dnes?

  • jednoduchá nezáväzná žiadosť dostupná pre každého
  • bez nutnosti ručiteľa
  • bezpečné a diskrétne vybavenie

Banky však zabudli, že svojim prístupom si budujú aj vnímanie ich férovosti. ZUNO banka propagovaný úrok uviedla aj do zmluvy, alebo pôžičku neposkytla. Úroková sadzba 9,9% spotrebného úveru od mBank sa vám môže javiť ako vysoký úrok, no je reálny. Naproti ostatným propagovaným úrokom je najvyšší, ale určite nie je najvyšší z tých, ktoré sú uvedené v zmluve. najvyšší reálny úrok pre každého klienta je vo výške 12,9% plus poplatok za poskytnutie pôžičky.

Opačná situácia je, keď vás iná banka naláka na úrok 5,9% čo je momentálne jedna z najnižších sadzieb na trhu (minimum je 4,9%), no pripravte sa na to, že ako bežný klient získate 9,9% pričom máte stále akciovú sadzbu zníženú o 3 %.  Banky taktiež radi lákajú na úrokovú sadzbu spotrebného úveru ale až v pobočke banky sa dozviete celu pravdu, že taká sadzba sa týka iba refinančných úverov.

Ak teda hľadáte spôsob ako si reálne znížiť úrokovú sadzbu, vo viacerých bankách vám odporúčajú aby ste si vzali vyšší úver. Je to preto, že banky nastolili politiku určovania úrokovej sadzby podľa objemu čerpaného úveru. Čím vyššiu pôžičku žiadateľ chce, tým nižší úrok môže získať. Čistý príjem v tomto prípade nemá žiadny vplyv a limituje iba hornú hladinu výšky pôžičky.

4.6/5 - (12 votes)

KOMENTOVAŤ:

Prosím vyplňte pole komentár
Vyplňte Vaše meno

Zadajte správnu hodnotu pre AntiSPAM ochranu *